INFOTEL

Spis treści

Jak co roku w marcu, w dniach od 2 do 6 tego miesiąca odbywały się w Hanowerze jedne z największych targów ICT na świecie – CeBIT 2010. Na targach zaprezentowano premiery z bardzo różnych dziedzin – od innowacyjnych aplikacji przez świat w 3D po elektronicznych asystentów w ośrodkach zdrowia. Wśród rozwiązań informatycznych dla biznesu dużym zainteresowaniem cieszyła się architektura Cloud Computing i model dystrybucji SaaS oraz systemy ERP z nowymi funkcjonalnościami i energooszczędne koncepcje wirtualizacji.

Nigdy dotąd targi CeBIT nie były tak szeroko obecne w Internecie. Oprócz oficjalnej platformy www.cebit.de wystawcy, dziennikarze i goście imprezy mieli w tym roku do dyspozycji liczne usługi online, serwisy społecznościowe oraz narzędzia interaktywne.

CebitNewsletter dla gości CeBIT i elektroniczne wydanie „CeBIT News” trafiły do skrzynek mailowych ponad 190 tysięcy abonentów. Bardzo dużo wywołań miały też podcasty audio i wideo z infor- macjami o rynku, branży ICT i z relacjami z targów. Codzienne stusekundowe nagrania z najważniejszymi wydarzeniami dnia na targach – „CeBIT in 100 seconds” – obejrzano ponad 7500 razy. Filmy o nowościach w branży i prezentacje firm zainteresowały zaś aż 8000 internautów.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też relacje w formie udostępnianego w sieci streamingu. Ponad 3000 osób śledziło na żywo przed ekranem swoich komputerów uroczystą ceremonię otwarcia targów. Ponad 15000 osób wzięło w sposób wirtualny udział w dyskusjach na www.webciety.de, a aż 60000 obejrzało audycje nadawane ze specjalnego studia targowego.

Jest to wyraźny sygnał zwrotu tego typu dużych imprez targowych w kierunku zdalnego i wirtualnego uczestnictwa. W tegorocznej edycji targów CeBIT udział wzięło 4157 firm z 68 krajów świata (dane organizatorów), co w porównaniu z rokiem ubiegłym (4300 firm z 69 krajów) daje wyraźną tendencję spadkową trwającą już od kilku lat.

W tym roku po raz pierwszy udostępniono usługę lokalizacji i nawigacji po terenach wystawienniczych przeznaczoną dla posiadaczy smartphone’ów. Specjalną aplikację targową przygotowano też dla użytkowników iPodów i iPhone’ów – jej popularność była tak duża, że znalazła się ona w czasie targów na liście 25 najpopularniejszych programów platformy iTunes. Ofertę rozwiązań na urządzenia mobilne uzupełnił specjalny serwis offline.

Swoją premierę w czasie CeBIT 2010 miała też inicjatywa online pod hasłem „Push your Business”. Polegała ona na publikacji informacji od firm z branży dla firm z branży na popularnych portalach społecznościowych i networkingowych – takich jak Facebook, Twitter, LinkedIn czy Xing.

Internet mobilny zrewolucjonizował życie codzienne

CebitNa targach można było zobaczyć na własne oczy, jak wiele nowych możliwości stwarza Internet mobilny, ile innowacyjnych usług jest dzięki niemu dostępnych i jak zmienia on nasze życie codzienne. Sprzedaż aplikacji mobilnych – praktycznych miniprogramów, które można paroma kliknięciami zainstalować w smartphone’ach najnowszej generacji – stała się sektorem o kilku- miliardowym potencjale rynkowym. W samym tylko roku 2010 użytkownicy komórek ściągną z Internetu ponad 4,5 miliarda aplikacji; szacuje się, że w roku 2013 będzie ich już 21,6 miliarda, czyli o 380 proc. więcej (dane: raport Gartnera). Na targach zaprezentowano bardzo wiele aplikacji – od programów do nawigacji poprzez software pozwalający uczestniczyć w portalach społe- cznościowych po rozwiązania typu Augmented Reality łączące świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. W centrum uwagi na nowych targach branży fonograficznej CeBIT Sounds! były różnego rodzaju aplikacje i gry muzyczne.

Społeczeństwo informacyjne – Webciety – to oczywiście nie tylko przestrzeń networkingu i zabawy. Nowości techniczne służą również innym celom – choćby tak ważnemu w dzisiejszych czasach bezpieczeństwu teleinformatycznemu. Wielu wystawców zaprezentowało na targach CeBIT 2010 narzędzia do zabezpieczania udostępnianych w sieci (np. w ramach Cloud Computing) danych, do których dostęp z dowolnego miejsca na świecie mają użytkownicy smartphone’ów, netbooków czy laptopów. Producenci pokazali też inteligentne systemy klasy CMS, które nadają się do obsługi różnych kanałów medialnych i pozwalają publikować treści na dowolnym urządzeniu – komputerze czy telefonie – albo przygotować je w układzie gotowym do druku.

Szybciej, oszczędniej i wygodniej: smartphone’y i netbooki

Nowe modele telefonów komórkowych zaprezentowane na targach można określić jako minikomputery z funkcją nawiązywania połączeń głosowych. Dzięki wbudowanym procesorom – często o wydajności nawet do 1 GHz – mogą one obsłużyć jednocześnie różne komendy i realizować wiele typów połączeń. Modele wyposażone w moduł do obsługi WLAN i umożliwiające transmisję danych w technologii HSDPA z prędkością do 7,2 Mbps zaspokajają potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników chcących korzystać z szybkiego bezprzewodowego dostępu do Internetu.

CebitKolejny etap w rozbudowie radiowej sieci szerokopasmowej (HSPA+ umożliwiający transmisję z prędkością do 42 Mbps) ma zostać zrealizowany jeszcze w bieżącym roku.

Wiele pokazów w ramach targów CeBIT 2010 dotyczyło przyszłości telefonii komórkowej. Następca UMTS – technologia Long Term Evolution (LTE) – umożliwia pobieranie danych z prędkością do 100 Mbps. Wdrożenie LTE oznacza prawdziwy przełom dla użytkowników telefonów komórkowych – będą oni mogli na ekranach urządzeń mobilnych oglądać na żywo telewizję w rozdzielczości High Definition i grać w gry HD.

Kolejną nowością na targach były nowe modele smartphone’ów wyposażonych w superer- gonomiczne ekrany dotykowe. Obsługuje się je wygodnie klikając na displayu opuszkami palców. W Hanowerze widać było wyraźny trend w kierunku wyświetlaczy typu AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode). Gwarantują one jaśniejszy obraz, bardziej nasycone kolory i szybszą reakcję przy mniejszym niż w tradycyjnych technologiach zużyciu prądu.

Ulubieńcami gości tegorocznych targów CeBIT okazały się kompaktowe netbooki, które zmieszczą się w każdej torebce i teczce. Dzięki coraz lepszej wydajności i poprawionym parametrom użytkowym doganiają one często znacznie droższe pełnowymiarowe notebooki. W wielu mininetbookach procesor główny i karta graficzna umieszczone są w ramach jednego chipu. Pozwala to nie tylko zminiaturyzować urządzenie, lecz również obniżyć zużycie energii, co przekłada się na możliwość znacznie dłuższej pracy bez konieczności ładowania akumulatorów.

Technologie 3D w centrum uwagi na tegorocznych pokazach specjalnych

Jednym z głównych tematów na targach CeBIT 2010 – przewijającym się przez różne obszary tematyczne – były technologie 3D. W ramach „Next Level 3D” zaprezentowano szerokie spectrum dostępnych na rynku rozwiązań do użytku prywatnego – w kinach domowych – oraz profesjonalnego – w biurach.