INFOTEL

INFOTEL4/2011

  • Większość oszustw i zagrożeń na Facebooku ma formę tzw. „likejackingu”. Przedrostek „like” pojawił się w nazwie ze względu na charakter ataku, który dotyczy użytkowników serwisu społecznościowego Facebook.

  • Mija właśnie 30-dniowy okres konsultacji projektu ustawy o konwersji opłat z tytułu udzielania koncesji operatorom ruchomych, publicznych sieci telekomunikacyjnych. Swoją opinię przedstawił również BCC – pozytywnie oceniając prowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury prace nad przepisami, które w istotny sposób mogą wesprzeć potrzebę dynamicznego rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. O ile jednak inwestycje w rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej oraz dostępu do szerokopasmowego Internetu (Polska znajduje się obecnie w ogonie Europy w tym zakresie) są jak najbardziej pożądane, o tyle projekt programu „Laptop dla ucznia” – jest na obecnym etapie tylko pozytywnym przesłaniem bez konkretów.

  • Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu podsumowującego ewolucję spamu w 2010 r. Wspólne działania organów ścigania, producentów rozwiązań bezpieczeństwa oraz ekspertów IT przyniosły wiele sukcesów w walce z niechcianymi wiadomościami. Jednak, czy mniejszy udział spamu w ruchu pocztowym to trend, który się utrzyma?

  • Przerwy w dostawach prądu w Brazylii, zakłócenia funkcjonowania program nuklearnego Iranu czy niedawne skoordynowane ataki na firmy energetyczne są przykładem wrażliwości światowej infrastruktury energetycznej na cyberataki.

  • Według raportu PandaLabs, laboratorium systemów zabezpieczających firmy Panda Security w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku codziennie powstawało średnio 73 tys. nowych odmian złośliwych kodów, to o 10 tys. więcej niż w I kwartale 2010 roku. W tym okresie doszło także do trzech poważnych incydentów: największego pojedynczego ataku na telefony z systemem Android, kradzieży danych na portalu Facebook oraz ofensywy grupy haktywistów o nazwie Anonymous na firmę z branży zabezpieczeń HBGary Federal.

  • Komisja Europejska przyjęła przepisy techniczne dotyczące udostępnienia pasm częstotliwości radiowych 900 MHz oraz 1800 MHz dla urządzeń telekomunikacyjnych czwartej generacji (4G). Przepisy te mają istotne znaczenie dla uniknięcia problemów związanych z zakłóceniami pracy istniejących urządzeń GSM i 3G. Przede wszystkim jednak stanowią ważny krok w kierunku powszechnego udostępnienia szerokopasmowej łączności bezprzewodowej obywatelom i przedsiębiorstwom w UE.

  • Firma Symantec opublikowała wyniki  XVI edycji „Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie” („Internet Security Threat Report”). Raport ujawnia ogromną skalę niebezpieczeństwa sieciowego, w tym 286 milionów nowych zagrożeń w zeszłym roku oraz kilka trendów, które zdominowały Internet.

  • Wyniki zwracane przez wyszukiwarkę Google coraz częściej prowadzą do stron co najmniej wątpliwej reputacji zawierających spam, skopiowane, niepełnowartościowe treści lub linki do komercyjnych, płatnych serwisów. Wobec niewystarczających działań zapobiegawczych ze strony Google, na problem zareagowali producenci opro- gramowania zabezpieczającego, implementując coraz bardziej rozbudowane systemy filtrowania wyszukiwanych stron.

  • Firma Alcatel-Lucent poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowego przełącznika, który stanowi punkt wyjścia do rozbudowy centrów przetwarzania danych w przedsiębiorstwach. Rozwiązanie zapewnia kompletną matrycę przełączającą, która umożliwia rozbudowę centrum przetwarzania danych, dzięki wirtualizacji sieci i nowatorskiej architekturze kratowej (mesh). Umożliwia to ograniczenie kosztów i pozwala przedsiębiorstwom lepiej wykorzystać posiadane zasoby informatyczne. Pozwala też zoptymalizować proces udostępniania aplikacji z uwzględnieniem potrzeb wielu pracowników przebywających w różnych ośrodkach i korzystających z różnych urządzeń.

  • Komisja Europejska podpisała dobrowolną umowę z przedstawicielami przemysłu, społeczeństwa obywatelskiego, ENISA (Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji) oraz organizacji stojących na straży ochrony danych i prywatności w Europie w sprawie opracowania wytycznych dla wszystkich europejskich przedsiębiorstw.

  • W dniach 3–6 kwietnia br. w  Hotelu ANDERS w Starych Jabłonkach odbyła się konferencja MEDIA-FORUM 2011. Spotkanie zorganizowane przez Niezależną Grupę Operatorów oraz Telewizję Kablową KRAWARKONmiało na celu integrację środowiska operatorów kablowych na tle wyzwań stawianych przez dynamiczny rozwój rynku telekomunikacyjnego, jak również zapoznanie się z najnowszą ofertą dostawców sprzętu i rozwiązań strukturalnych dla sieci kablowych.