INFOTEL

INFOTEL3/2011

  • Z pomocą przedsiębiorcom, którzy stają przed takim pytaniem od kilku lat przychodzi Unia Europejska. Strumień unijnych środków płynących do polskich firm sprawił, że wiele z nich zanotowało wyraźny skok technologiczny. Przyczyniły się do tego, między innymi fundusze wykorzystane na wdrażanie platform klasy ERP, CRM oraz BPM wspomagających zarządzanie firmą.

  • Szacuje się, że każdego roku około 6 proc. Użytkowników komputerów traci swoje dane. Spięcie, zalanie, pożar, wirus... Staje przed nami wizja utraty naszych projektów, ważnych informacji, baz danych, zdjęć. I pytanie: Co dalej?

  • Prowadzenie biznesu w sieci to wyzwanie. Aktywacja kont mailowych, tworzenie e-sklepów czy stron internetowych to dla wielu czarna magia. Czym jest tajemniczy VPS, serwer dedykowany czy hosting współdzielony i jak dobrać te elementy na potrzeby własnego e-biznesu? Radzą eksperci od skutecznych rozwiązań internetowych z Ogicom, Ewelina Bobrowska i dr inż. Artur Pajkert.

  • Słowo „leak” (wyciek) stało się ostatnio bardzo popularne, jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jakie jest prawdopodobieństwo wycieku naszych osobistych informacji. Mimo że chronimy nasze komputery i smartfony oraz staramy się być na bieżąco z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa, to wciąż istnieją sytuacje, w których postępujemy zbyt lekkomyślnie. W szczególności jeśli chodzi o komputery dostępne publicznie.

  • Firmy zmieniają sposób komunikowania się z klientami. Tradycyjne systemy ewoluują w kierunku współpracy środowisk, w których biznes angażuje się w dialog ze społecznością użytkowników. Według badania 1stAnnual Social Media Risk Index for SMBs, opublikowanego przez firmę Panda Security, 78 proc. firm korzysta z portali społecznościowych w celu śledzenia działań konkurencji, poprawy jakości obsługi klienta, budowania działań marketingowych i wizerunkowych oraz generowania bezpośrednich przychodów. Moda na Web 2.0 oraz rosnące wykorzystywanie mediów społecznościowych przez biznes niosą za sobą zagrożenia dla właścicieli firm.

  • Profesjonalne rozwiązanie serwera faksowego XMediusFAX Sagemcom służy centralizacji zarządzania dokumentami w firmie. Pozwala wysyłać faksy z poszczególnych komputerów przez centralny serwer faksowy oraz odbierać je na skrzynkę e-mailową bez potrzeby wstawania zza biurka.

  • HP zaprezentował rozwiązanie HP Mobile Access Solution, które umożliwia klientom optymalizację komunikacji mobilnej przez wykorzystanie nowych punktów dostępu bezprzewodowego. Mogą one obsłużyć nawet o 50 proc. więcej urządzeń mobilnych niż stosowane dotychczas technologie.

  • Wydawałoby się, że w dobie Internetu obsługa korespondencji w formie elektronicznej powinna stanowić standard dla przedsiębiorców. Tymczasem okazuje się, że znaczna liczba firm nadal korzysta z tradycyjnych kanałów komunikacji. Postanowiliśmy sprawdzić, jak przedstawiają się rokowania dla e-faktur w branży bankowej, telekomunikacyjnej, metalowej i zarządzie zasobu komunalnego.

  • Tematyka serwerowni i centrów danych jest jeszcze mało rozwinięta w Polsce i nie wszyscy rozumieją konieczność kompleksowego podejścia do tematu. Dla przykładu w przedsiębiorstwach na Zachodzie, liczba i wielkość budowanych serwerowni oraz ich stopień zaawansowania są efektem pracy wyspecjalizowanych w tym zakresie firm. Każde rozdrobnienie procesu tworzenia serwerowni, zaangażowanie większej liczby podmiotów niezależnych od siebie wydłuża czas takiej realizacji. Ponadto zwiększa się ryzyko komplikacji – zarówno podczas budowy, jak i w całym cyklu życia serwerowni. Dlatego właśnie specjalizacja i kompleksowość są w podobnych inwestycjach tak istotne.

  • W rezultacie przewidywanego rozpowszechnienia technologii przetwarzania w chmurze (cloud computing) w wielu branżach głównych gospodarek europejskich istnieje możliwość wygenerowania dodatkowych 763 mld EUR do roku 2015, a także stworzenia wielu milionów nowych miejsc pracy. Na usługach tego typu najbardziej skorzysta sektor dystrybucji, handlu detalicznego i hotelarski – przewiduje się, że korzyści osiągną poziom ponad 233 mld EUR.