INFOTEL

INFOTEL6/2011

  • Eutelsat Communications (Euronext Paris: ETL) ogłosił rozpoczęcie działalności komercyjnej przez satelitę o wy- sokiej przepustowości KA-SAT. Tym samym oficjalne zainaugurował uruchomienie szerokopasmowej usługi Tooway™ nowej generacji.

  • Według europejskiej komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, usługi satelitarne są szansą na zapewnienie obywatelom UE pokrycia szerokopasmowego w Europie. Tylko wykorzystanie różnych technologii łączenia z Internetem pozwoli osiągnąć cele zapisane w europejskiej agendzie cyfrowej. Unia zobowiązała się w niej zapewnić wszystkim Europejczykom do 2013 roku dostęp do Internetu szerokopasmowego.

  • Obecne sieci komórkowe oferują rynkowi zadowalającą ilość usług mobilnych. Z wyłączeniem obszarów bardzo słabo zaludnionych można przyjąć, że usługi są udostępnione na blisko 100 procentach obszaru kraju. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ problemy mogą występować i rzeczywiście pojawiają się również w obszarach gęsto zaludnionych, np. wewnątrz obiektów oraz tam gdzie przeszkody naturalne bądź inne elementy krajobrazu zdecydowanie osłabiają sygnał docierający do terminala abonenckiego. Nawet jeśli zasięg jest, ale odległość od stacji bazowej jest duża, abonent nie otrzyma dużych szybkości transmisji danych. Ponadto zagęszczenie użytkowników sprawia, że coraz częściej dochodzi do blokowania sieci wskutek wyczerpania całej puli zasobów radiowych na danym obszarze, a dalsze instalowanie stacji bazowych często nie jest już możliwe.

  • Największe polskie miasta inwestują w infrastrukturę bezprzewodowego Internetu. Darmowe hotspoty pojawiają się jak grzyby po deszczu. Z badań przeprowadzonych przez OBOP dla F-Secure, fińskiego producenta oprogramowania zabezpieczającego komputery i telefony komórkowe, wynika, że przeważająca większość Polaków (78 proc.) uważa sieci bezprzewodowe za bezpieczne. Ponad połowa respondentów uważa, że najlepszym sposobem zabezpieczenia przed zagrożeniami w publicznej sieci Wi-Fi jest posiadanie aktualnego, płatnego oprogramowania antywirusowego.

  • Czym dla Ciebie jest 100 Mb/s? Łącze o przepustowości 100 Mb/s, czyli niemal dwudziestokrotnie szybsze niż średnia prędkość łącza szerokopasmowego w Europie, pozwoliłoby ściągnąć cały album muzyczny w pięć sekund, program telewizyjny w 30 sekund, zaś film w jakości HD w zaledwie siedem minut. Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, jedynie 0,5 proc. wszystkich użytkowników Internetu w Europie ma szczęście już dziś łączyć się z siecią z taką prędkością.

  • Dział Intel Labs otworzył w dniu 7 czerwca, drzwi dla mediów, przedstawicieli środowisk akademickich, partnerów i klientów podczas 9. corocznej imprezy Research at Intel, gdzie JUSTIN RATTNER, główny dyrektor ds. technologii w Intel Corporation, przedstawił ponad 35 innowacyjnych produktów badawczych, które pomogą ukształtować przyszłość technologii.

  • W związku ze stopniowym wyczerpaniem się nieprzypisanych adresów oraz ograniczoną dostępnością przypisanych adresów w obrębie protokołu IPv4, sieci każdej wielkości muszą przygotować się na nadejście IPv6. Każde urządzenie, które łączy się z siecią IP powinno wspierać IPv6, a dostawcy treści i usług powinni przenosić swoje struktury do IPv6.

  • 8 czerwca na całym świecie obchodzony jest Dzień Protokołu IPv6. IPv6 (ang. Internet Protocol version 6) to protokół komunikacyjny, będący następcą sieci IPv4. Do jego opracowania przyczynił się w głównej mierze problem zbyt małej liczby adresów IPv4. Podstawowymi zadaniami nowej wersji protokołu było zwiększenie długości adresu z 32-bitów do 128-bitów, uproszczenie nagłówka oraz zapewnienie jego elastyczności przez wprowadzenie rozszerzeń.

  • Kultowa już scena z „Raportu Mniejszości”, w której John Anderton rozpoznawany jest przez interaktywne bilboardy tylko na podstawie tęczówki oka, już dawno przestała być filmową fikcją. Branża systemów identyfikacji rozwija się coraz intensywniej, czego przykładem jest CarID – opracowana przez firmę AutoID oraz naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego technologia rozpoznawania tablic rejestracyjnych ze strumienia wideo.

  • Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników przedstawiającą osiągnięcia UE i państw członkowskich w zakresie realizacji celów uzgodnionych w ramach Europejskiej agendy cyfrowej w pierwszym roku jej istnienia. Zgodnie ze swoim zobowiązaniem dotyczącym strategii otwartych danych, Komisja Europejska upubliczniła w Internecie wszystkie zbiory danych i statystyki tablicy wyników, umożliwiając każdemu przeprowadzenie własnej analizy i wyciągnięcie z niej wniosków. Ogólne postępy osiągnięte w pierwszym roku obowiązywania agendy cyfrowej są zadowalające, przede wszystkim w zakresie korzystania z Internetu (65 proc. populacji UE).