INFOTEL

INFOTEL5/2011

  • Kaspersky Lab przedstawia analizę problemów związanych z bezpieczeństwem systemu Chrome OS firmy Google. W swoim tekście David Emm, ekspert z Kaspersky Lab zastanawia się, czy system operacyjny działający w oparciu o chmurę będzie bezpieczniejszy od rozwiązań konwencjonalnych.

  • Czasy Internetu zdominowanego przez mężczyzn dawno już minęły. Potwierdzają to badania wielu firm, z których wynika, że na początku 2011 roku kobiety wykazały się większą aktywnością niż mężczyźni pod względem kupowania przez Internet. Zalety zakupów online dostrzegają w szczególności matki. Internet pozwala im nie tylko zaoszczędzić cenny czas, ale często również pieniądze. Od drogich kosmetyków po ubrania dla siebie i całej rodziny, książki, sprzęt sportowy czy podróże – okazje, jakie można znaleźć w Internecie, przyprawiają niejedną mamę o szybsze bicie serca. Specjalnie z okazji Dnia Matki eksperci z Kaspersky Lab przygotowali dziewięć przydatnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas zakupów online.

  • Od 25 maja 2011 roku wszyscy Europejczycy będą korzystać z nowych uprawnień i usług w dziedzinie telefonii – w tym komórkowej – i Internetu. Do tego dnia we wszystkich państwach Unii mają zostać wdrożone nowe unijne zasady dla sektora telekomunikacji, które mają go uczynić bardziej konkurencyjnym, co w efekcie przyniesie dogodniejsze usługi dla klientów Chodzi między innymi o zapewnienie klientom możliwości zmiany operatora telekomunikacyjnego w ciągu jednego dnia, z zachowaniem numeru telefonu, gwarancje większej przejrzystości oferowanych klientom usług oraz lepszej ochrony ich danych osobowych w sieci.

  • Badanie Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham) miało na celu zbadanie przyszłych potrzeb rekrutacyjnych amerykańskich firm IT działających w Polsce. Pracodawcy w branży IT mają największe potrzeby rekrutacyjne w następujących obszarach informatyki: bazy danych, rozwiązania mobilne oraz badanie jakości/testowanie. Ta informacja pozwoli różnym grupom (obecnym studentom – przyszłym absolwentom, profesorom i uczelniom) dowiedzieć się, jakie umiejętności amerykańskie firmy IT działające w Polsce będą wymagać od przyszłych pracowników. AmCham zrzesza przodujące amerykańskie firmy IT działające na rynku polskim, do jej członków należą m.in. Cisco, Dell, HP, IBM, Intel oraz Microsoft.

  • Termin outsourcing stał się popularny wraz z rozwojem gospodarki i poszukiwaniem nowych rozwiązań, które miały zrewolucjonizować funkcjonowanie firm i przynieść im znaczne oszczędności. Czy rewolucja zawsze jest czymś dobrym? Postaramy się zastanowić nad tym zagadnieniem w poniższym artykule. Tak naprawdę za słowem outsourcing kryje się zbitka trzech angielskich słów: outside, resource, using, które w tej konfiguracji oznaczają korzystanie z zasobów zewnętrznych. Jeżeli zatem nie potrafimy czegoś zrobić, a nauczenie tego kosztowałoby nas za dużo nakładów finansowych i potencjału ludzkiego, lepiej zlecić wykonanie tego firmie zewnętrznej, która jest w danej dziedzinie specjalistą.

  • Bezpieczne certyfikaty SSL cieszą się bezgranicznym zaufaniem większości internautów. Ich reputacja jest jednak zagrożona. F-Secure przestrzega przed atakami wynikającymi ze zbyt dużego zaufania do certyfikatów.

  • Według opublikowanego ogólnoeuropejskiego badania Eurobarometru, 90 proc. internautów w UE preferuje strony internetowe w języku ojczystym, jednak 55 proc. z nich sporadycznie posługuje się językiem obcym podczas korzystania z Internetu. Mimo to aż 44 proc. europejskich internautów uważa, że nie ma dostępu do interesujących informacji ze względu na fakt, że strony internetowe, na których są one zamieszczone, nie zostały przygotowane w dostępnej im wersji językowej, a tylko 18 proc. zamawia produkty na portalach obcojęzycznych.

  • W ramach obchodów Światowych Dni Społeczeństwa Informacyjnego 13 maja 2011 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja: „Miejsce i rola Polski w realizacji programu Europejskiej Agendy Cyfrowej”. Konferencji patronował Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz Sejmowa Komisja Innowacyjności i Nowych Technologii.

  • Wprowadzenie do oferty telekomunikacyjnej pakietów usług (z ang. bundled services) jest jednym ze skuteczniejszych sposobów zatrzymania klientów przez operatorów działających w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Central Eastern Europe – CEE). Jednym z głównych elementów takich pakietów jest często usługa telewizyjna IPTV (ang. Internet Protocol Television). Mimo że rynek IPTV znajduje się wciąż we wczesnej fazie rozwoju, zmiany w zakresie konsumpcji mediów zapewnią stabilny wzrost tego sektora.

  • Firma Passus wprowadziła do oferty nową wersję systemu do kompleksowej ochrony sieci bezprzewodowych. AirMagnet Enterprise 9.0 umożliwia firmom ochronę typu „zero-day” niespotykaną dotychczas w rozwiązaniach typu WIPS (Wireless Intrusion Prevention System).

  • Wiele osób nie wie do końca, jaka jest różnica pomiędzy określeniem „serwerownia” a „centrum danych”, przez co często ostrożnie nazywają wszystko serwerownią lub obydwa określenia stosują naprzemiennie. Różnica jest i to w pewnych przypadkach znacząca, aby ją jednak zrozumieć należy dokładniej zgłębić tę tematykę.

  • Podczas połączonej z wystawą konferencji FET w Budapeszcie wybrano sześć projektów badawczych, które mogą się ubiegać o jedno z dwóch uprzywilejowanych miejsc w obszarze badań przyszłych i powstających technologii (obszaru Nowe Technologie i Technologie Przyszłości, w skrócie: FET) – finalistów wskazała Komisja Europejska. Każdy z sześciu projektów skorzysta z pomocy wartości około 1,5 mln euro przeznaczonej na udoskonalenie przez rok swojego planu, a następnie wybrane zostaną już tylko dwie obiecujące technologie.