INFOTEL

INFOTEL2/2011

  • Firma Cisco Systems zaprezentowała ostatnią część raportu z cyklu badań Cisco® Connected World Report – międzynarodowego badania, w ramach którego poddano analizie tendencje w zachowaniach pracowników związane z dostępem do informacji w dowolnym miejscu i za pomocą dowolnego urządzenia, a także możliwości informatyków w zakresie zaspokajania potrzeb tych pracowników.

  • Obraz, jaki wyłania się z opublikowanych niedawno danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny nie jest zbyt optymistyczny. Statystycznie w 2009 i 2010 r. z oprogramowania ERP korzystało niewiele ponad 10 proc. firm (odpowiednio 9,3 proc. w 2009 i 11,3 proc. w 2010 r.). Nieco lepiej jest w przypadku systemów CRM. W 2010 r. do zbierania, przechowywania informacji o klientach CRM stosowało prawie 17 proc. firm, natomiast do analizowana informacji o klientach w celach marketingowych ok. 13 proc. przedsiębiorstw. To, co w przypadku systemów ERP w krajach zachodnich jest standardem, w Polsce jest obecne zaledwie w co dziesiątej firmie.

  • Eksperci z Kaspersky Lab zastanawiają się, jakie mogą być konsekwencje zwiększającej się popularności usług lokalizacji. „Gdzie jesteś?” to jedna z najczęściej wysyłanych wiadomości SMS. Już niedługo nie będzie potrzeby o to pytać.

  • Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz chętniej wykorzystują media społecznościowe, jako narzędzie do osiągania celów biznesowych. Stawiają na portale, takie jak Facebook, YouTube czy Nasza Klasa. Tam budują społeczność wokół swojej firmy – to wnioski płynące z badania przeprowadzonego przez portal Firmy.net.

  • Ruch danych IP jest każdego dnia coraz większy. Wynika to nie tylko z coraz szerszego dostępu do Internetu, ale także z dużego strumienia niechcianych wiadomości e-mail. Nie ma wątpliwości, że wcześniej czy później koszty zwiększonego ruchu dotkną także klientów.

  • Ostatnie lata wiążą się z olbrzymim przyrostem danych wytwarzanych przez firmy. Powstaje coraz więcej zaawansowanych centrów danych, czyli wydajnych infrastruktur informatycznych, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie informacji, ich archiwizowanie oraz przetwarzanie. Choć wiele firm na całym świecie inwestuje w technologię cloud computing, polskie przedsiębiorstwa nadal z dystansem podchodzą do przetwarzania w chmurze. Eksperci z ACTION SA twierdzą, że jedynie około 5 proc. polskich firm korzysta z takich rozwiązań.

  • Jest styczeń 1986 roku. Setki użytkowników komputerów klasy PC zauważają podejrzanie wolną pracę napędu dyskietek. Po wnikliwym sprawdzeniu używanych dyskietek zauważają wiadomość, która jest zapowiedzią nowej, niebezpiecznej ery – ery wirusów komputerowych. Mija 25 lat od momentu pojawienia się pierwszego „pecetowego” wirusa.

  • Coraz bardziej zaawansowane technologie powodują, że telefon komórkowy może być wyposażony w funkcje, którymi dysponował do niedawna jedynie komputer. Za konkretne możliwości telefonu w znacznej mierze odpowiada zainstalowany na nim system operacyjny.

  • Dla wielu firm nie są już tajemnicą korzyści płynące z wirtualizacji oraz konsolidacji serwerów w głównej siedzibie i w centrach przetwarzania danych. Dzięki temu procesowi przedsiębiorstwa mogą oszczędzać zarówno w związku z mniejszym zużyciem energii, jak i na wydatkach związanych z chłodzeniem oraz utrzymaniem infrastruktury. Tymczasem działalność przedsiębiorstw w oddziałach często nie jest uwzględniana w dyskusjach o konsolidacji. Jest to zrozumiałe acz dla firm niefortunne.

  • Czy zdarzyło się Wam kiedyś, że nie mogliście pożyczyć ładowarki do telefonu komórkowego od przyjaciela lub kolegi, bo nie była kompatybilna z Waszym telefonem? Ta era już się kończy. Uniwersalna ładowarka kompatybilna z telefonami komórkowymi wszystkich marek to prosty pomysł, który Komisja promuje od wielu lat. Dzięki współpracy czternastu przedsiębiorstw i Komisji Europejskiej znaleziono rozwiązanie: jedną uniwersalną ładowarkę (onechargerforall.eu). Nowe normy techniczne dla telefonów komórkowych z funkcją obsługi danych zostały opublikowane 29 grudnia 2010 r. Wiceprzewodniczący Antonio Tajani otrzyma dziś prototyp uniwersalnej ładowarki od Bridget Cosgrave, dyrektor generalnej DIGITALEUROPE – największego stowarzyszenia europejskiego przemysłu technologii cyfrowej.

  • Pojawiła się nadzieja na uniknięcie grożącego sieciom komórkowym przeciążenia. Przedstawiona nowa technologia pozwoli usunąć wąskie gardła ograniczające potencjał sieci komórkowych i zaoferować powszechną dostępność usług szerokopasmowych.

  • Czy wiesz, że nawet adres e-mail może być daną osobową? Jeżeli gromadzisz informacje o klientach, choćby zapisując ich adresy na newsletter – koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, jak istotnym zagadnieniem jest ochrona danych osobowych w prowadzeniu e-biznesu.

  • Konsorcjum GreenTouch™, ogólnoświatowa organizacja badawcza stawiająca sobie za cel tysiąckrotne zwiększenie sprawności energetycznej sieci teleinformatycznych, przedstawiło szczegółowe podsumowanie rezultatów osiągniętych w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy funkcjonowania. Przedstawiciele konsorcjum zademonstrowali również wdrożenie koncepcyjne (ang. proof of concept) rozbudowanego systemu antenowego (ang. Large-Scale Antenna System) – pierwszej z wielu technologii, nad których realizacją pracuje obecnie organizacja. Nowy system antenowy może przynieść ogromną oszczędność energii dzięki zastosowaniu innowacyjnych technik transmisji bezprzewodowej.

  • Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Infrastruktury, odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne. Zdaniem Komisji Europejskiej przepisy te mogą być dyskryminujące dla przedsiębiorstw telekomunikacyjnych. BCC przedstawił projekt kompleksowych zmian art. 39 i 40 ustawy Prawo telekomunikacyjne wnosząc o ich uwzględnienie w toku dalszych prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy.

  • Mimo wielu oczywistych korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i technologicznych, płynących z przetwarzania w chmurze, wciąż niewiele przedsiębiorstw decyduje się na jego wdrożenie. Kolejne badania potwierdzają, że dla dyrekcji wyższego szczebla największym problemem jest bezpieczeństwo. Dyrektorzy obawiają się, że przekazanie danych i serwerów firmy do zewnętrznego centrum przetwarzania danych obniży bezpieczeństwo informacji, utrudni dostęp do nich, ich kontrolę, rejestrowanie i audyt.