INFOTEL

Systemy

Przeprowadzone niedawno badania o zasięgu globalnym wykazały, że 76 proc. dyrektorów informatycznych stwierdza w swoich firmach obecność tzw. szarej strefy IT (ang. shadow IT), którą tworzą nieautoryzowane systemy i rozwiązania. Walka z tym zjawiskiem pochłania coraz większą część budżetów przeznaczonych na technologie informatyczne. Manish Sablok, dyrektor ds. marketingu na obszar Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej z firmy ALE, wskazuje na to, że w skutecznym rozwiązaniu problemu szarej strefy IT może pomóc technologia ujednoliconej komunikacji (ang. Unified Communication ― UC), dzięki której obsługa urządzeń i systemów używanych przez pracowników w środowisku informatycznym przedsiębiorstwa staje się spójna, przyjazna i bezproblemowa, a jakość doświadczeń użytkownika przewyższa wymagania i oczekiwania.

Systemy

Internet nieuchronnie przenika do kolejnych urządzeń codziennego użytku. Początkowo łączyły się ze sobą tylko komputery, obecnie Internet można mieć także w telefonie komórkowym, a w najbliższych latach trafi on także szeroko do samochodów – już pojawia się w najnowszych modelach klasy premium. Zdolność nawiązywania przez samochody łączności satelitarnej oraz wysyłania i odbierania informacji to telematyka. Jak każde nowe rozwiązanie, telematyka bez odpowiednich regulacji prawnych może stać się zarówno narzędziem niezwykle przydatnym dla kierowców, jak też metodą nadmiernego wyczyszczenia ich kieszeni.

Systemy

Pierwszego dnia konferencji BUILD, najważniejszego w tym roku wydarzenia dla deweloperów, organizowanego przez Microsoft, po raz pierwszy udostępniono informacje o nowym systemie operacyjnym Microsoft. Firma przedstawiła szczegółowy przegląd następnej wersji Windows, o roboczej nazwie „Windows 8”. Zaprezentowano również nowe narzędzia dla deweloperów, które pomogą pisać aplikacje dla ponad miliarda osób używających Windows każdego dnia.

Systemy

Tematyka serwerowni i centrów danych jest jeszcze mało rozwinięta w Polsce i nie wszyscy rozumieją konieczność kompleksowego podejścia do tematu. Dla przykładu w przedsiębiorstwach na Zachodzie, liczba i wielkość budowanych serwerowni oraz ich stopień zaawansowania są efektem pracy wyspecjalizowanych w tym zakresie firm. Każde rozdrobnienie procesu tworzenia serwerowni, zaangażowanie większej liczby podmiotów niezależnych od siebie wydłuża czas takiej realizacji. Ponadto zwiększa się ryzyko komplikacji – zarówno podczas budowy, jak i w całym cyklu życia serwerowni. Dlatego właśnie specjalizacja i kompleksowość są w podobnych inwestycjach tak istotne.