INFOTEL

Pod koniec 2016 roku świat odkrył, jak podatne na ataki mogą być gadżety połączone w ramach tzw. „Internetu Rzeczy”, gdy setki tysięcy inteligentnych urządzeń domowych i miejskich zostały wcielone do globalnych botnetów i wykorzystane do przeprowadzania cyberataków. Urządzenia te były często niepokojąco łatwe do zhakowania, ponieważ zostały wprowadzone na rynek, wyposażone jedynie w podstawową ochronę oraz domyślne hasła. Później były niedostatecznie chronione (jeśli w ogóle) przez samych użytkowników.

Mimo to – jak można się przekonać na tegorocznej najważniejszej wystawie elektroniki konsumenckiej, CES2017 – w kolejnej dekadzie prawie wszystko, od rzeczy funkcjonalnych po ciekawostki technologiczne, będzie prawdopodobnie wyposażone w aplikacje i połączenie bezprzewodowe. Świat musi być na to przygotowany.

Po pierwsze, jeśli chodzi o same urządzenia, konsumenci, organizacje i producenci muszą rozumieć zagrożenia dla bezpieczeństwa ze strony szkodliwego oprogramowania oraz innych ataków – i zacząć projektować ochronę od samego początku, jak również implementować podstawowe środki ochrony, zanim urządzenie zostanie połączone z internetem.

Po drugie, świat musi być przygotowany na to, że przestępczą sceną przyszłości będzie Internet Rzeczy. Niedawne żądanie, aby Amazon ujawnił dane zgromadzone przez Echo Dot w celu udzielenia pomocy w dochodzeniu w sprawie morderstwa (Amazon odmówił współpracy), podkreśla coraz większą rolę połączonych urządzeń w dochodzeniach kryminalnych.

Wiele z tego, co oferują połączone ze sobą urządzenia, jest korzystne, niezwykłe i dostarcza pozytywnych wrażeń – a przy tym czyni świat szczęśliwszym, zdrowszym i efektywniejszym miejscem. Jeśli jednak urządzenia te nie zostaną należycie zabezpieczone, mogą sprawić, że będziemy bardziej podatni na działania innych, którzy nie mają tak szczytnych intencji. Warto postępować zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa: ustawiać mocne hasła, regularnie instalować aktualizacje oprogramowania oraz stosować odpowiednie oprogramowanie bezpieczeństwa.

Dużą rolę do odegrania mają również producenci urządzeń oraz branża cyberbezpieczeństwa. Musimy współpracować ze sobą, tak aby mocna ochrona i zarządzanie łatami były uwzględniane już w fazie projektowania sprzętu. Gdy produkt znajdzie się na rynku, będzie już za późno. ◊

Aktualności z...