INFOTEL

INFOTEL1/2011

  • Komisja Europejska zarysowała ambitny program współpracy z organami publicznymi państw członkowskich w celu poszerzenia zakresu oraz podniesienia jakości usług oferowanych przez te organy za pośrednictwem Internetu. W nowym planie działań na rzecz administracji elektronicznej przewidziano na okres kolejnych pięciu lat czterdzieści konkretnych działań, które zapewnią obywatelom oraz przedsiębiorstwom możliwość korzystania z internetowych rozwiązań umożliwiających na przykład rejestrację firmy, złożenie wniosku o świadczenia z zabezpieczenia społecznego lub uzyskanie dostępu do takich świadczeń, zapisanie się na uczelnię lub złożenie oferty przetargowej na dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz administracji publicznych.

  • 1 stycznia 2011 roku wchodzi w życie ustawa wprowadzająca informatyzację systemu ochrony zdrowia. Oznacza to, że już od przyszłego miesiąca na wizyty i zabiegi będziemy mogli zapisywać się on-line. Ustawa jest efektem działań mających na celu przeniesienie maksymalnej ilości usług do Internetu.

  • Laboratorium systemów zabezpieczających PandaLabs w najnowszym raporcie badawczym ujawnia istnienie rozległej siatki przestępczej zajmującej się sprzedażą internetową kradzionych danych bankowych oraz produktów związanych z cyberprzestępczością. W raporcie podano dokładne ceny jakich cyberoszuści żądają za skradzione dane osobowe.

  • Liczba kupujących przez Internet stale rośnie, jak wynika z raportu firmy analitycznej Collin Stewart liderem na światowym rynku handlu elektronicznego jest Europa Zachodnia. Najwięcej transakcji przeprowadza się w Wielkiej Brytanii, gdzie wartość e-commerce szacowana jest na 38 mld funtów, co stanowi 9,5 proc. całego rynku sprzedaży detalicznej. W czołówce znalazły się także Niemcy, Francja oraz kraje Beneluksu. W zestawieniu znalazła się również Polska, która choć plasuje się na dalekim od czołówki miejscu dobrze wypada na tle Włochów i Hiszpanii. Według analityków Kelkoo wartość polskiego e-rynku w roku 2009 wynosiła 2,2 mld funtów brytyjskich, co stanowiło ok. 2 proc. wartości całego rynku sprzedaży w kraju.

  • Badania wykazały wyłonienie się dwóch różnych grup klientów indywidualnych o sporych umiejętnościach technicznych: tzw. „klientów kalkulujących” i „klientów ekstremalnych”.

  • Analitycy z Kaspersky Lab wykryli nowego szkodnika rozprzestrzeniającego się na Twitterze. Robak wy- korzystuje usługę Google pozwalającą na skracanie odsyłaczy (goo.gl) i nakłania niczego niepodejrzewających użytkowników do instalowania fałszywych programów antywirusowych na swoich komputerach.

  • W ciągu ostatnich kilku lat rynek telefonii internetowej w Polsce rośnie. Nie jest to jednak wzrost jednostajny. W rekordowo słabym dla dostawców telefonii VoIP 2009 r. dynamika rynku była zaledwie jednocyfrowa. Ubiegły rok przyniósł zmianę trendu i bardziej zdecydowany przyrost zarówno bazy użytkowników, jak i przychodów operatorów.

  • Firma Panasonic opracowała nowy terminal o nazwie VIERA Tablet. We współpracy z cyfrowymi telewizorami VIERA pozwala on na łatwy dostęp do wielu usług w tzw. chmurze. Tablet VIERA, który trafi do sprzedaży w ciągu bieżącego roku, to pierwszy krok firmy Panasonic w stronę usług chmurowych, takich jak strumieniowe przesyłanie wideo czy e-booki. Prototyp nowego tabletu został zaprezentowany podczas tegorocznych międzynarodowych targów CES w Las Vegas.

  • Podczas międzynarodowych targów Consumer Electronics Show w Las Vegas Intel ujawnił szereg nowych funkcji i usług swoich procesorów, a także kilka unikatowych umów. Dzięki grafice zintegrowanej z procesorem w jednym układzie, zapewniają one całkowicie nowe wrażenia wizualne. W ciągu najbliższego roku najwięksi producenci OEM z całego świata powinni przedstawić ponad 500 modeli komputerów stacjonarnych i laptopów.

  • Strata przychodu, podważenie wiarygodności w oczach klientów, ryzyko utraty reputacji – to tylko część konsekwencji, z jakimi może spotkać się firma w obliczu awarii systemu informatycznego. Dla tych, u których obsługa systemów IT stanowi rdzeń biznesu, skutki te mogą okazać się jeszcze dotkliwsze. Zatem co robić, gdy dochodzi do katastrofy? Radzi ekspert Ogicom, dr inż. Artur Pajkert.

  • Jest duża szansa, że przynajmniej raz twój komputer zostanie zainfekowany wirusem. Jeśli nie zainstalowałeś antywirusa albo zrobiłeś to, ale nie odnowiłeś licencji lub po prostu wyłączyłeś ochronę działającą w tle, przedostanie się złośliwego oprogramowania na twój komputer nie jest niczym niezwykłym.

  • Kaspersky Lab informuje o wykryciu robaka Zeroll, który przeprowadza masowe wysyłki niebezpiecznych wiadomości za pośrednictwem różnych komunikatorów internetowych. Cyberprzestępcy użyli socjotechniki i wizerunku Facebooka, aby nakłonić użytkowników do klikania niebezpiecznych odsyłaczy i pobierania szkodliwych programów.

  • System bezpieczeństwa był dość szczelny, ale włamywacz dokładnie wiedział, gdzie znajduje się słaby punkt. Przeszedł specjalne szkolenie, na którym nauczono go, jak prześlizgnąć się niepostrzeżenie przez takie luki i przeniknąć do sieci. Włamywacz tworzy lukę, która pozwala przedostać się do systemu innym – szpiegom, złodziejom czy tajnym agentom, którzy sprawiają, że system działa tak, jak chcą ich szefowie. Tak długo, jak luka pozostaje otwarta...

  • Prawie 60 proc. pracowników polskich firm i instytucji wynosi służbowe dane poza miejsce pracy bez zgody pracodawcy – wynika z badania „Ryzyko w sieci” przeprowadzonego na zlecenie firmy Symantec. Ponadto jeden na czterech badanych przyznał, że korzysta w pracy z serwisów społecznościowych, mimo że pracodawca wyraźnie tego zabrania.

  • Małe i średnie firmy to obecnie najszybciej rosnąca grupa użytkowników telefonii internetowej. Do VoIP przyciągają je nie tylko oszczędności na rachunkach telefonicznych, ale także zaawansowane usługi dodane. To właśnie za ich sprawą nawet jednoosobowe przedsiębiorstwo może przenieść się w świat rozwiązań telekomunikacyjnych zarezerwowanych do niedawna jedynie dla korporacji.

  • Specjaliści ze szczecińskiej spółki EPA Systemy, zajmującej się m.in. dystrybucją sprzętu do gromadzenia danych, przeanalizowali stan zabezpieczeń i wykorzystanie infrastruktury do ochrony komputerowych plików w polskich firmach. Wnioski z przeprowadzonych audytów oraz wywiadów nie należą do przyjemnych i lokują nasze firmy daleko w tyle za zachodnioeuropejskimi konkurentami.

  • John Tu, prezes i współzałożyciel firmy Kingston Technology – niezależnego światowego lidera na rynku pamięci – przewiduje, że jednym z najważniejszych trendów w bieżącym roku będzie dostosowywanie się rynku do stale rosnącej ilości przetwarzanych i gromadzonych danych. John Tu zakłada dalszy rozwój rynku SSD. Wzrośnie także znaczenie tzw. przetwarzania w chmurze (cloud computing), czego wynikiem będą zmiany w sposobach zarządzania i przechowywania danych.

  • Najgłośniejsze ataki na systemy komputerowe i urządzenia mobilne  z 2010 roku to zaledwie czubek góry lodowej i zapowiedź cyberepidemii, która może wybuchnąć już w 2011 roku.

  • Firma Inmobile, właściciel wirtualnego operatora komórkowego CP Telecom, wprowadza na polski rynek nowy brand telefonii komórkowej – FreeM.Uruchomiona 21 listopada 2010 r. sieć oferuje usługę bezpłatnego korzystania z popularnych serwisów społecznościowych, komunikatorów i wybranych portali internetowych w zamian za emisję pełnoekranowych reklam na telefonie użytkowników.