INFOTEL

INFOTEL 2017

  • Inteligentne miasta nie są już tylko pieśnią przyszłości, lecz stają się rzeczywistością tu i teraz. Dzięki innowacyjnym technologiom miasta te optymalizują wykorzystanie zasobów i ulepszają usługi świadczone mieszkańcom. Jednak bez odpowiednich cyberzabezpieczeń miasto marzeń może stać się miejscem prawdziwego koszmaru. Dowodem na podatność systemów smart city na działania hakerów jest np. niedawny atak na komunikację miejską w San Francisco.

  • Z nowego badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab wynika, że sektor bezpieczeństwa IT ignoruje całe pokolenie cyberobrońców, opierając kluczowe decyzje rekrutacyjne na spełnieniu wymagań związanych z doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną bez uwzględniania entuzjazmu, umiejętności czy istotnych cech charakteru. To niebezpieczne podejście tworzy kulturę, która nie docenia talentu młodszego pokolenia, przyczyniając się do dalszego pogłębienia ogólnoeuropejskiego kryzysu niedoboru wykwalifikowanej kadry zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

  • Z opublikowanego w 2017 r. indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (ang. Digital Economy and Society Index, DESI) wynika, że UE czyni postępy, ale przepaść dzieląca państwa najbardziej zaawansowane cyfrowo od państw mniej zaawansowanych nadal jest znaczna. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie stwarza jednolity rynek cyfrowy, potrzebne są dalsze wysiłki i inwestycje.

  • KasperskyOS to wyspecjalizowany system operacyjny przeznaczony dla systemów wbudowanych z restrykcyjnymi wymaganiami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Został zaprojektowany w taki sposób, aby znacznie zmniejszyć możliwości nieudokumentowanej funkcjonalności, a tym samym ograniczyć ryzyko cyberataków. KasperskyOS, stanowiący zwieńczenie ogromnego przedsięwzięcia, któremu najbardziej utalentowani pracownicy Kaspersky Lab poświęcili 15 lat, jest już dostępny komercyjnie dla dostawców OEM, ODM, integratorów systemów oraz twórców oprogramowania na całym świecie. Kluczowe implementacje tego systemu operacyjnego zostały dostosowane do branży telekomunikacyjnej i motoryzacyjnej, jak również infrastruktury krytycznej.

  • Program PRISM, o którym Snowden poinformował opinię publiczną w 2013 roku, umożliwiał NSA monitorowanie wszystkich, którzy korzystają z usług internetowych firm zlokalizowanych na terenie USA, czyli: Google’a, Microsoftu, Facebooka, LinkedIna, Apple’a i wielu innych.

  • Ludzie korzystają z portali społecznościowych, aby pochwalić się przed znajomymi, zebrać możliwie największą liczbę polubień i mieć o sobie dobre mniemanie. Jednak dążąc do zdobycia uznania w oczach innych, czasem celowo mijają się z prawdą i ubarwiają swoje życie. Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab pokazuje, że jedna osoba na dziesięć byłaby skłonna nagiąć prawdę na portalach społecznościowych, aby więcej osób polubiło jej posty.

  • Portale społecznościowe powstały jako sposób na utrzymanie kontaktu ze znajomymi i dzielenia się radosnymi wspomnieniami. Jednak wyniki najnowszego badania Kaspersky Lab wskazują na to, że u wielu osób media te wywołują negatywne uczucia. Główną rolę odgrywa tu obsesja zbierania „polubień”. Większość osób czuje przygnębienie lub smutek, gdy nie dostaje tylu „lajków” dla swojego posta, ilu oczekiwało, podczas gdy 42 proc. twierdzi, że odczuwa zazdrość, kiedy ich znajomi dostają więcej polubień. Ponadto z badania wynika, że ludzie doświadczają zazdrości, kiedy mają wrażenie, na podstawie tego, co publikują inni na portalach społecznościowych, że ich znajomi wiodą szczęśliwsze życie.

  • 15 grudnia 2016 r. Europejski system nawigacji satelitarnej Galileo zaczął oferować pierwsze usługi na rzecz władz publicznych, przedsiębiorstw i obywateli. Wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčovič, odpowiedzialny za sprawy unii energetycznej, stwierdził: Geolokalizacja jest centralnym elementem dokonującej się rewolucji cyfrowej, obejmującej nowe usługi, które przekształcają nasze codzienne życie. Dzięki Galileo dokładność geolokalizacji zwiększy się dziesięciokrotnie, co umożliwi rozwój nowej generacji technologii opartych na pozycjonowaniu, takich jak samochody bez kierowcy, urządzenia połączone bądź inteligentne usługi miejskie. Do wszystkich europejskich przedsiębiorców kieruję więc dzisiaj wezwanie: uruchomcie wyobraźnię, zobaczcie, co może wam dać Galileo – nie zwlekajcie, twórzcie innowacje!

  • Pod koniec października uruchomiona została nowa kryptowaluta Zcash. Według jej twórców jest to bezpieczniejsza alternatywa niż popularny już Bitcoin. Wkrótce po premierze cena monet Zcash gwałtownie wzrosła, po czym miał miejsce skokowy wzrost liczby instalacji aplikacji służących do generowania waluty Zcash na komputerach osobistych. W wielu przypadkach aplikacja podszywała się pod coś innego, a użytkownicy nie podejrzewali, że po jej zainstalowaniu ich komputery będą wykorzystywane przez przestępców do wydobywania monet Zcash.

  • Programista stron internetowych, robotyk, projektant interfejsów, project manager, serwisant sprzętu elektronicznego i trener personalny to zawody, w których można zrobić największą karierę – nie za 3 czy 10 lat, ale jeszcze w tym roku. Jak wyglądają zarobki w tych branżach i ile czasu potrzeba, by nabyć kwalifikacje niezbędne do zdobycia tego typu pracy?

  • We wtorek 28 lutego, na skutek awarii chmury Amazon Web Services, przestało działać część usług świadczonych przez tego operatora. Przerwa w dostawie niektórych usług AWS spowodowała problemy z poprawnym funkcjonowaniem wielu stron i sklepów internetowych. Awaria i spowodowane przez nią problemy, a w konsekwencji poniesione straty finansowe, przyczyniły się do zdenerwowania wielu managerów.