INFOTEL

Możliwe wyczerpanie się publicznie dostępnych adresów IPv4 sprawia, że coraz więcej organizacji rozważa migrację do standardu IPv6 w niedalekiej przyszłości. Rośnie też poparcie dla nowego protokołu internetowego ze strony władz centralnych w wielu krajach świata. Już dziś rządy Japonii czy USA nakazują urzędom administracji publicznej instalację urządzeń obsługujących IPv6, a Unia Europejska rekomenduje i promuje ich wdrożenia we wszystkich państwach członkowskich.

IPv6Fakty te pokazują, że dostawcy branży IT będą musieli nie tylko znacznie przyspieszyć produkcję rozwiązań obsługujących standard IPv6, ale także przełamywać bariery, które utrudniają przyjęcie protokołu. Jednym z czynników uznawanych za przeszkodę w szybkim upowszechnieniu się IPv6 jest problem wydajności.

Udostępnienie rozwiązań pracujących w standardzie IPv6 z prędkością wielu gigabitów wyeliminuje ten problem.

Firma Fortinet, producent rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego i światowy lider rynku zinte- growanych systemów zarządzania zagrożeniami (UTM – Unified Threat Management), ogłosiła, że rozwiązania FortiGate®-5140 osiągnęły przepustowość 56 Gbps w sieciach wykorzystujących protokół IPv6, ustanawiając w ten sposób nowy standard w zakresie wydajności systemów bezpieczeństwa w sieciach IPv6.

Testy przeprowadzono na platformie testowej BreakingPoint Elite wyposażonej w interfejsy 10 GbE.

Testy systemów FortiGate-5140 w sieciach IPv6 wykazały przepustowość 56 Gb/s. Tak wysoka wydajność dla protokołu IPv6 jest efektem zastosowania w urządzeniach Fortinet technologii FortiASIC™. Cała seria FortiGate wyposażona jest w dedykowane procesory FortiASIC™, które przyspieszają proces przetwarzania i transmisji danych przez systemy bezpieczeństwa, zachowując przy tym wszelkie rygory ochrony na poziomie zapory ogniowej, jak i dodatkowe wymagania odnośnie do inspekcji treści.

– Dyskusja nad protokołem IPv6 trwa już wiele lat, ale dziś jego przyjęcie jest już kwestią bliskiej przyszłości, dlatego wymagania odnośnie do wydajności systemów wspierających nowy standard są szczególnie istotne – powiedział Michael Xie, twórca i dyrektor ds. technologii firmy Fortinet. – Technologia ASIC zaimplementowana w naszych rozwiązaniach pozwala na zwiększenie wydajności systemów bezpieczeństwa, które będzie niezbędne w trakcie migracji sieci do standardu IPv6.

Testy FortiGate-5140 przeprowadzono z wykorzystaniem platformy testowej BreakingPoint Elite, która jest obecnie najpopularniejszym i najbardziej wszechstronnym narzędziem do pomiaru wydajności produktów sieciowych.

Testy odbywają się w środowisku symulującym rzeczywisty ruch w sieci, a BreakingPoint Elite umożliwia ich przeprowadzenie z najnowszą implementacją IPv6. ◊