INFOTEL

Sieci

Ostatnie lata wiążą się z olbrzymim przyrostem danych wytwarzanych przez firmy. Powstaje coraz więcej zaawansowanych centrów danych, czyli wydajnych infrastruktur informatycznych, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie informacji, ich archiwizowanie oraz przetwarzanie. Choć wiele firm na całym świecie inwestuje w technologię cloud computing, polskie przedsiębiorstwa nadal z dystansem podchodzą do przetwarzania w chmurze. Eksperci z ACTION SA twierdzą, że jedynie około 5 proc. polskich firm korzysta z takich rozwiązań.

Sieci

We współczesnym dynamicznym środowisku biznesowym sukces każdej firmy zależy od tego, czy dział IT jest w stanie zapewnić użytkownikom niezawodną łączność ze strategicznymi partnerami biznesowymi, jak i innymi pracownikami organizacji. Corocznie wydaje się miliony na narzędzia, dzięki którym menedżerowie IT mogą monitorować stan sieci, zarządzać ich elementami, planować i realizować zlecenia pracy, a także rozwiązywać pojawiające się problemy. Niewiele narzędzi jednak ma zastosowanie do problemów związanych z infrastrukturą fizyczną – siecią rozciągającą się od przełącznika (switcha) w centrum danych czy serwerowni poprzez okablowanie poziome aż po gniazdo abonenckie w strefie abonenckiej.

Sieci

Do niedawna we wszystkich sieciach operatorów telekomunikacyjnych królowała technologia SDH (Synchronous Digital Hierarchy). Technologia ta umożliwiała zestawianie jednego rodzaju usługi w sieci – w ten sposób powstawały na sztywno zestawiane kanały transmisji danych. Tego typu połączenia wykorzystywane były zarówno do budowy sieci transmisji danych (np. sieci rozległych przedsiębiorstw), jak i do łączenia central telefonicznych.