INFOTEL

– Mam konto na ePUAP, choć nie było łatwo je założyć. Mam też nieaktualny dowód, bo procedura, by wyrobić go online, jest zbyt żmudna – przyznaje money.pl wiceminister cyfryzacji Witold Kołodziejski. Dodajmy, że w Polsce grozi za to 5 tys. zł kary.

W studio Wirtualnej Polski i money.pl minister ujawnił, że rząd do budowania e-administracji – poza bankami – chce zaprosić operatorów telekomunikacyjnych, a nawet Pocztę Polską.

– Założenie jest świetne, tylko nie działa. Najpierw trzeba to udrożnić, uruchomić, uprościć i wtedy dalej będziemy to rozwijać – mówi o platformie ePUAP Witold Kołodziejski. Pytany, czy trzeba ją "zaorać", jak określiła to niedawno jego szefowa Anna Streżyńska, stwierdza, że takich planów nie ma.

– Trudno zaorać pole, w które zainwestowano 120 mln zł. Chcemy być może podzielić, wydzielić ePUAP. Pierwsza rzecz to oddzielić profil zaufany, czyli to, gdzie się logujemy, od reszty.

Dodawał, że chce, by osobno działający profil każdego Polaka służył do przyjmowania np. listów poleconych, pomagał w załatwianiu spraw urzędowych czy pozwalał na podpisywanie umów.
Zdaniem wiceministra do konta będą dodawane kolejne funkcjonalności – jak np. system do rozliczania PIT-ów. Stwierdził też, że sam sposób wyrabiania profilu zaufanego musi zostać uproszczony.

– Toczą się rozmowy z bankami. Z operatorami komórkowymi, bo oni również nasze dane posiadają. Oni jak najbardziej mogą nam zaproponować dostęp przez komórki. Różne drogi do jednego celu – tłumaczył wiceminister cyfryzacji.

Źródło: money.pl

Aktualności z...