INFOTEL

Negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji uzgodnili dzisiaj pierwsze przepisy unijne, które zwiększą dostępność stron i aplikacji podmiotów sektora publicznego, zwłaszcza dla osób niewidomych, niesłyszących i niedosłyszących.

Internet stał się jednym z głównych środków dostępu do informacji oraz usług, a także ważnym narzędziem ich świadczenia. Dlatego tak ważne jest, by każdy mógł zapoznać się z treścią stron i aplikacji oraz odpowiednio z nich korzystać.

W Unii Europejskiej około 80 mln osób dotkniętych jest niepełnosprawnością. Do 2020 r. liczba ta może wzrosnąć do 120 mln, ponieważ społeczeństwo się starzeje. Wspólne działanie na rzecz zapewnienia dostępności stron internetowych wszystkim obywatelom Europy przyczyni się do rozwoju integracyjnego społeczeństwa cyfrowego oraz upowszechnienia korzyści płynących z jednolitego rynku cyfrowego.

Dyrektywa dotyczy stron internetowych i aplikacji mobilnych wszystkich instytucji sektora publicznego – począwszy od urzędów, sądów i policji, a skończywszy na państwowych szpitalach, uczelniach i bibliotekach. Staną się one dostępne dla wszystkich obywateli – w szczególności osób niewidomych i niedowidzących, niesłyszących i niedosłyszących oraz dla osób niepełnosprawnych.

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności z...