Firma AMD oficjalnie wprowadziła na rynek procesor AMD Opteron™ A1100 w formie SoC (System-on-Chip), który wcześniej był określany nazwą „Seattle”. Wraz z partnerami oferującymi sprzęt i oprogramowanie firma AMD znacząco skraca czas potrzebny do wdrożenia systemów ARM® i jednocześnie zwiększa wsparcie dla ekosystemu ARM w centrach danych.
Procesory AMD Opteron A1100 SoC to pierwsza platforma AMD, jaka bazuje na 64-bitowych rdzeniach ARM Cortex-A57. Wykorzystanie tych rdzeni w połączeniu z szybkimi podsystemami sieciowymi, łącznościowymi oraz energooszczędnością czyni z procesorów AMD Opteron Serii A1100 znakomitą podstawę dla zbalansowanych kosztowo (TCO) systemów odpowiedzialnych za przechowywanie danych, obsługę stron internetowych oraz zadania sieciowe.
Specyfikacja procesorów AMD Opteron Serii A1100 SoC:
- Do 8 rdzeni ARM Cortex-A57 z 4 MB współdzielonej pamięci poziomu 2 (L2) i 8 MB współdzielonej pamięci poziomu 3 (L3)
- 2-kanałowy kontroler pamięci DDR3/DDR4 obsługujący moduły do 1866 MHz i ECC
- Podwójny interfejs sieciowy Ethernet 10 Gb
- Obsługa 8 linii PCI-Express® 3 generacji
- 14 portów SATA 3
Firma AMD współpracuje ponadto z Silver Lining Solutions (SLS), aby zintegrować interfejs SLS w innowacyjnych i zwartych konstrukcjach serwerowych z procesorami AMD Opteron Serii A1100, których głównymi zadaniami byłoby strumieniowanie, obsługa stron internetowych oraz zadania związanie z przechowywaniem danych w chmurze i hiperskalowalnych centrach danych. Na SLS Fabric Interconnect składa się cechujący się niskimi opóźnieniami, energooszczędny 60-gigabitowy interfejs przełącznikowy, który jest dostępny w formie karty rozszerzeń podłączanej przez PCI Express® lub jako samodzielny układ ASIC do zastosowania w nietypowych rozwiązaniach serwerowych.
Poza wprowadzeniem innowacyjnego produktu firma AMD miała znaczący wpływ na rozwój ekosystemu 64-bitowego oprogramowania dla architektury ARM, co ma i będzie miało fundamentalne znaczenie dla każdego nowego procesora. Firma blisko współpracowania z liderami na rynku korporacyjnych rozwiązań Linux®, takimi jak Red Hat i SUSE, w celu odpowiedniego przygotowania wsparcia dla systemów operacyjnych i aplikacji.
Źródło: Edelman Polska