INFOTEL

INFOTEL4/2010

  • Z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Informatica wynika, że statystycznie aż w 86 proc. firm dostęp do środowisk bazodanowych mają pracownicy działów biznesowych. W co trzeciej firmie dostęp do środowisk bazodanowych nie jest w żaden sposób ograniczany – prawa dostępu i modyfikacji informacji zapisanych w bazie danych mają wszyscy pracownicy. Jednocześnie w wielu firmach funkcjonuje wiele odrębnych baz danych, często nieobjętych korporacyjną polityką bezpieczeństwa.

  • Osobiste urządzenia mobilne szybko stają się standardem w dostępie do sieci korporacyjnych, będąc tym samym newralgicznym punktem bezpieczeństwa danych biznesowych jak i osobistych. Po raz pierwszy przy użyciu oprogramowania Junos Pulse Mobile Security Suite, konsumenci oraz przedsiębiorstwa otrzymują rozwiązanie zapewniające pełną ochronę i zabezpieczenie wyników swojej pracy i danych osobistych, co otwiera nowe możliwości dla całego rynku mobilnego.

  • Listopad 2010 roku na trwałe wpisze się w historię nauki. Naukowcom z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych po wielu miesiącach starań udało się odtworzyć warunki przypominające te, które panowały prawie 14 miliardów lat temu, czyli zaraz po Wielkim Wybuchu, który – według aktualnych teorii – dał początek Wszechświatowi. Naukowcy są zgodni – wydarzenie to jest wielkim sukcesem. Swój wkład w sukces Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych mają także nasi rodacy – w CERN pracuje ponad 200 Polaków, a polskie serwery Actina Solar wspierają pracę Wielkiego Zderzacza Hadronów.

  • Firma Alcatel-Lucent poinformowała o nawiązaniu współpracy z portugalskim operatorem Portugal Telecom, w ramach której zostaną przeprowadzone pierwsze w Europie testy symetrycznej gigabitowej pasywnej sieci optycznej (GPON – ang. Gigabit Passive Optical Network) 10 Gb/s.

  • Techniki, jakie stosują spamerzy, stają się coraz bardziej wyrafinowane. Są też na bieżąco bardzo zręcznie dopasowywane do specyfiki serwisów społecznościowych i zmieniających się upodobań internautów. Okazuje się też, że mimo rosnącej świadomości użytkowników Facebooka, spam nadal trafia tam na bardzo podatny grunt.

  • Ewolucja do systemu LTE ma zasadniczo zmienić ekosystem mobilny, zarówno pod względem architektury jak i od strony komercyjnej.

  • W jaki sposób Twój komputer może zostać zainfekowany, nawet gdy tylko surfujesz po Internecie? Jak cyberprzestępcy zarabiają pieniądze, oszukując użytkowników? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

  • Cisco oraz Global Business Network (GBN) Grupy Monitor, światowy lider w dziedzinie planowania scenariuszy, opublikowały raport pt. „Ewolucja Internetu”. Raport omawia siły napędowe i czynniki niepewności, których kombinacja ukształtuje Internet w perspektywie najbliższych 15 lat.

  • Jeszcze nie tak dawno temu istniało wyraźne rozróżnienie pomiędzy potrzebami magazynowania danych małych przedsiębiorstw i ich większych odpowiedników. Małe firmy opierały się głównie na pamięciach masowych umieszczonych w komputerach rozmieszczonych po całym biurze oraz może jednym małym komputerze z systemem operacyjnym Windows lub serwerze wykorzystywanym do dzielenia plików i drukowania dokumentów.

  • 27 września 2010 r. Komisja Europejska złożyła jedno z największych w historii zaproszenie do składania wniosków badawczych w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w ramach unijnych programów ramowych w zakresie badań i rozwoju technologicznego. Miało to miejsce w trakcie największej europejskiej imprezy związanej z badaniami i innowacjami TIK, ICT 2010-Digitally Driven.

  • Kraje Europy Środkowowschodniej (Central Eastern Europe – CEE) plasują się na czele europejskich rankingów jeśli chodzi o wzrost liczby abonentów Internetu w oparciu o łącza światłowodowe doprowadzane do budynku (ang. Fibre to the Home/Business – FTTH/B). Technologia FTTH/B najszybciej rozwija się tam, gdzie dostęp do lokalnej sieci abonenckiej operatorów zasiedziałych (ang. Local Loop Unbundling – LLU) nie został umożliwiony lub nie zdobył popularności ze względu na wysokie ceny. Według Frost & Sullivan, inwestycje w technologię FTTH/B będą jednym z najważniejszych elementów przewagi konkurencyjnej dostawców Internetu stacjonarnego w walce z szybko rozwijającym się Internetem mobilnym.

  • Współczesne systemy telekomunikacyjne muszą funkcjonować także podczas awarii sieci elektroenergetycznej i dlatego mają własne rezerwowe źródła energii. Takim rezerwowym źródłem są z reguły dwie 48V baterie akumulatorów kwasowo-ołowiowych, o pojemności od 100 Ah do 3 000 Ah, wspierane stacjonarnymi lub przewoźnymi agregatami prądotwórczymi. Stosowane wcześniej „otwarte” akumulatory klasyczne od lat 90-tych są zastępowane akumulatorami wyposażonymi w zawory regulacyjne (typ VRLA – Valve Regulated Lead Acid), z elektrolitem w postaci żelu lub uwięzionym w macie z włókna szklanego (typ AGM).

  • Firma Polycom rozszerza swoją ofertę telefonów Wi-Fi (VoWi-Fi) i wprowadza aparaty telefoniczne nowej generacji Polycom® SpectraLink® 8400 służące do bezprzewodowej obsługi transmisji głosu oraz danych.

  • Fortinet przedstawił cztery nowe rozwiązania, które umożliwiają dostarczanie usług „cloud computing” zapewniając bezpieczeństwo wirtualnych środowisk. Zwirtualizowane systemy FortiGate, FortiManager, FortiAnalyzer i FortiMail adresowane są głównie do administratorów dużych sieci i operatorów oferujących swoje usługi w chmurze.

  • Czy da się opisać ludzką inteligencję wystarczająco precyzyjnie, aby można było ją naśladować przy użyciu maszyn? To pytanie nadal stanowi kość niezgody wśród naukowców. Naukowcy próbujący stworzyć sztuczną inteligencję stosują różne podejścia, wielu jednak sądzi, że kluczem do sukcesu są sztuczne sieci neuronowe. Jak na razie żadne urządzenie zawierające sztuczną inteligencję nie przeszło testu Turinga.

  • Firma Cisco Systems poinformowała o wprowadzeniu na rynek oprogramowania Cisco® SocialMiner, które pozwala firmom wyszukiwać i z wyprzedzeniem reagować na potrzeby obecnych i potencjalnych klientów komunikujących się za pośrednictwem publicznych sieci społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook oraz innych forów lub serwisów blogerskich. Oprogramowanie umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym zmian statusu, wpisów na forach i blogach klientów oraz powiadamianie przedsiębiorstw o rozmowach dotyczących ich marki. Oferowane przez Cisco rozwiązanie pozwala firmom nie tylko monitorować sieci społecznościowe w celu skuteczniejszej analizy danych biznesowych, ale także nawiązywać kontakt z klientami.

  • Osobiście zastanawiam się nad „rynkowym” pojęciem „chmurki”, bo to nie takie „nowe rozwiązanie”. Dla mnie owa chmura (oportunista jednak jestem) to znane od dawna komponentowe, obiektowe systemy, projektowane obiektowymi metodami zorientowanymi na tak zwany kontrakt (obiekt lub komponent świadczy określone usługi wystawiając stosowny, udokumentowany interfejs).

  • Według danych statystycznych opublikowanych przez Komisję Europejską, szerokopasmowe łącza internetowe w Europie są szybsze niż rok temu. W lipcu 2010 r. 29 proc. łączy szerokopasmowych w UE miało przepustowość wynoszącą co najmniej 10 megabitów na sekundę (Mb/s) (o 15 proc. więcej niż rok wcześniej).