INFOTEL

INFOTEL 2016

  • W 2016 r. Kaspersky Lab wykrył zaawansowaną kampanię cyberataków, która wyróżniała się możliwością tworzenia unikatowych narzędzi dla każdej ofiary, co skutecznie podważyło sens oznak infekcji jako skutecznego sposobu wykrywania szkodliwej aktywności – tak wynika z raportu firmy poświęconego prognozom na 2017 rok.

  • Eksperci z Kaspersky Lab spodziewają się wzrostu liczby cyberataków przy użyciu phishingu finansowego podczas okresu świątecznego, który nieoficjalnie rozpoczyna Czarny Piątek (25 listopada). Badanie przeprowadzone przez specjalistów z firmy pokazuje, że przez kilka ostatnich lat w okresie świątecznym miał miejsce wzrost liczby ataków phishingowych i działań cyberprzestępczych, co sugeruje, że trend ten będzie widoczny również w tym roku.

  • Ericsson przedstawił siódmą edycję swojego dorocznego raportu, ConsumerLab TV & Media Report, szczegółowo opisującego gwałtowną zmianę w sposobie oglądania materiałów wideo i zwrot odbiorców ku usługom mobilnym. Raport pokazuje również, że chociaż zarówno oglądanie mobilne jak i korzystanie z telewizji na żądanie zanotowały ogromny wzrost popularności na przestrzeni ostatnich siedmiu lat, to jednak odkrywanie treści wciąż stanowi dla odbiorców źródło frustracji.

  • Komisja Europejska opublikowała raport „New Skills Agenda for Europe”. Na szczególną uwagę zasługuje zapis mówiący o wzmocnieniu procesu uczenia się o nowe umiejętności cyfrowe. Od dłuższego czasu utrzymuje się bowiem trend związany z faktem, że ok. 2/3 przedsiębiorstw z branży IT planuje rok do roku zatrudnić nowych pracowników. Wiele firm także spoza branży IT potrzebuje np. programistów.

  • We wrześniu 2015 r. rozwiązanie Kaspersky Lab Anti-Targeted Attack Platform wykryło nietypową aktywność w sieci jednego z klientów firmy. Anomalia ta doprowadziła ekspertów z Kaspersky Lab do wykrycia „ProjectSauron” – kampanii cyberprzestępczej, której celem są organizacje rządowe.

  • Nawet, kiedy szukasz hostingu „tylko” dla prywatnej poczty czy bloga, chcesz dokonać właściwego wyboru. Gdy prowadzisz sklep internetowy albo stronę firmową – waga decyzji o wybranym operatorze staje się jeszcze większa. Dlatego zwracamy uwagę na pięć wyróżników, które mogą radykalnie wpłynąć na to, komu zdecydujesz się powierzyć swoje dane.

  • Holenderska policja, Europol, Intel Security oraz Kaspersky Lab łączą siły w ramach inicjatywy No More Ransom, która stanowi nowy krok we współpracy między organami ściągania a sektorem prywatnym nawiązanej w celu wspólnego zwalczania oprogramowania ransomware.

  • Komisja przesłała Google'owi dwa pisemne zgłoszenia zastrzeżeń. W uzupełniającym pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń Komisja potwierdziła wstępne wnioski, z których wynika, że Google nadużywa pozycji dominującej poprzez systematyczne faworyzowanie swojej porównywarki cen w wynikach wyszukiwania.

  • Podczas gdy w ostatnich latach najgłośniejsze doniesienia o incydentach dotyczyły dużych korporacji, miniony rok przyniósł dużą liczbę ataków skierowanych przeciwko agencjom rządowym. Firma Control Risks określająca globalne ryzyko szacuje, że około 1/3 cyberataków jest dziś skierowana przeciwko sektorowi publicznemu. Obrona przed tego typu zagrożeniami jest jednym z tematów trwającego szczytu NATO w Warszawie.

  • W lutym 2016 r. analitycy z Kaspersky Lab rozpoczęli dochodzenie po alarmie u jednego z partnerów. Szybko okazało się, że osoby stojące za zagrożeniem, działające prawdopodobnie z Indii, prowadziły agresywne działania cyberszpiegowskie w regionie Azji, atakując różne podmioty dyplomatyczne i rządowe, koncentrując się w szczególności na Chinach i sprawach międzynarodowych tego państwa.

  • Sektor usług finansowych stanowi łakomy kąsek dla hakerów, dlatego też jest celem ciągłych ataków. Podczas gdy kluczowe pozostaje zapewnienie skutecznej ochrony, firmy z sektora finansowego muszą mieć także możliwość prowadzenia działalności w czasie rzeczywistym bez negatywnego wpływu na wydajność sieci.

  • Badacze z Kaspersky Lab wykryli globalne forum – xDedic, na którym cyberprzestępcy mogą kupować i sprzedawać dostęp do zhakowanych serwerów w cenie od 6 dolarów. Rynek xDedic, którym kieruje prawdopodobnie rosyjskojęzyczne ugrupowanie, oferuje obecnie dostęp do 70 624 zhakowanych serwerów z różnych części świata – także z Polski.

  • W nowym raporcie Ericsson ConsumerLab: „Wearable technology and the internet of things”, 60 procent użytkowników smartfonów twierdzi, że urządzenia ubieralne mają zastosowanie wykraczające poza obszar zdrowia i samopoczucia. Największe zainteresowanie wzbudzają urządzenia związane z bezpieczeństwem osobistym, takie jak przyciski SOS i osobiste lokalizatory.

  • Zapobieganie utracie krytycznych lub wrażliwych danych stanowi wyzwanie, od kiedy mamy do czynienia z zastrzeżonymi informacjami i własnością intelektualną. Rozwój wymogów regulacyjnych, jak i ewolucja infrastruktury sieciowej w kierunku BYOD, wirtualizacji, wyrafinowanych aplikacji, shadow IT i środowisk chmurowych, wymuszają nowe spojrzenie na kwestię kontroli i ochrony krytycznych danych.

  • Wyniki quizu Kaspersky Lab pt. „Czy jesteś cyber-łebski?” wskazują, że 41 proc. konsumentów nie jest zadowolonych z tego, że strony internetowe śledzą ich lokalizację i aktywność online, ale nie robi nic w tej sprawie. Quiz ujawnił także niepokojący brak świadomości wśród konsumentów odnośnie sposobu ochrony swojej prywatności online.

  • Od robotyki do Internetu przedmiotów, zróżnicowany charakter technologii komunikacyjnych i ich narastający wpływ w zakładach produkcyjnych i magazynach logistycznych oznacza, że nieodpowiednia infrastruktura informatyczna może stać się znaczącą przeszkodą dla osiągnięcia maksymalnej wydajności i interoperacyjności.

  • Komisja wraz z przedsiębiorstwami z branży IT – Facebook, Twitter, YouTube i Microsoft – przedstawiła kodeks postępowania obejmujący szereg zobowiązań mających na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się w Europie nielegalnego nawoływania do nienawiści w internecie.

  • Komisja zaproponowała zaktualizowanie unijnych przepisów w sektorze audiowizualnym w celu stworzenia sprawiedliwszych warunków dla wszystkich podmiotów, promowania europejskich filmów, ochrony małoletnich i skuteczniejszego zwalczania mowy nienawiści. Wniosek w tej sprawie stanowi też wyraz nowego podejścia do platform internetowych, którego celem jest zaspokojenie szczególnych potrzeb w różnych obszarach.

  • Rosyjskojęzyczne ugrupowanie Skimer zmusza bankomaty, aby pomagały w kradzieży pieniędzy użytkowników. Wykryty w 2009 r., Skimer był pierwszym szkodliwym programem, który atakował bankomaty. Siedem lat później cyberprzestępcy ponownie wykorzystują tego szkodnika – jednak zarówno oszuści, jak i program ewoluowali od tego czasu i stanowią jeszcze bardziej zaawansowane zagrożenie dla banków oraz ich klientów na całym świecie.

  • Opublikowany niedawno w MIT Technology Review artykuł zaznaczył nieuchronność rozwoju robotyki, automatyzacji i sztucznej inteligencji w roku 2016. Ma to związek z postępami poczynionymi w roku ubiegłym na polach zaawansowanych metod uczenia się i dzielenia się wiedzą, co zwiększa możliwości poszczególnych robotów dostosowywania się do nieznanych sytuacji i zadań. Manish Sablok, dyrektor ds. marketingu na region NWE w ALE, omawia wpływ, jaki wprowadzanie robotyki i automatyki na dużą skalę będzie miało na takie niezmiernie ważne sektory jak służba zdrowia, szkolnictwo czy hotelarstwo w związku z nieuchronnym dodatkowym obciążeniem istniejących sieci.