INFOTEL

W dniach 3–6 kwietnia br. w  Hotelu ANDERS w Starych Jabłonkach odbyła się konferencja MEDIA-FORUM 2011. Spotkanie zorganizowane przez Niezależną Grupę Operatorów oraz Telewizję Kablową KRAWARKON miało na celu integrację środowiska operatorów kablowych na tle wyzwań stawianych przez dynamiczny rozwój rynku telekomunikacyjnego, jak również zapoznanie się z najnowszą ofertą dostawców sprzętu i rozwiązań strukturalnych dla sieci kablowych.

worgocki_osowski

Mariusz Wargocki (TK KRAWARKON)
i Arkadiusz Taciak (Niezależna Grupa Operatorów)
podczas otwarcia MEDIAFORUM

W trakcie trwania forum zaproszeni goście przedstawili najistotniejsze sprawy z zakresu obowiązującego prawa i sposobu jego kształtowania przez środowisko operatorów kablowych, zapoznali z najnowszymi technologiami budowy zintegrowanych systemów oraz nowościami programowymi.

trzciskilubsankiewicz

Andrzej Trzciński (UKE)

Pierwszym z tematów jaki został poruszony podczas konferencyjnych obrad był temat tzw. Megaustawy. W wystąpieniu pt. Co tak naprawdę wnosi „Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych” dla operatorów telewizji kablowej, Andrzej Trzciński i Andrzej Sankiewicz z Departamentu Techniki Urzędu Komunikacji Elektronicznej wskazali te zapisy ustawy które bezpośrednio dotyczą środowiska. Podkreślono mi.in. możliwość wydzierżawiania infrastruktury telekomunikacyjnej zbudowanej przez jednostki samorządu terytorialnego operatorom lokalnym w celu jej zarządzania. Ma to szczególne znaczenie w likwidacji tzw. „białych plam” na terenach gdzie samorządy lokalne nie mają zaplecza organizacyjnego do prowadzenia takiej działalności a funkcjonują tam operatorzy jak np. TVK. Inną ważną kwestią dla operatorów TVK jest uregulowanie w ustawie obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie udostępniania swoich obiektów operatorom doprowadzającym publiczną sieć telekomunikacyjną do użytkowników końcowych. Innymi słowy właściciele ci nie będą mogli bez uzasadnienia zabraniać operatorom wejścia do ich obiektów w celu świadczenia usług telekomunikacyjnych. Wszelkie kwestie sporne będzie w tej materii rozstrzygał prezes UKE.

marta_szymanska

Mec. Marta Soszyńska

Kolejnym tematem nurtującym środowisko była Implementacja dyrektywy audiowizualnej w nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W panelu o takim właśnie tytule Mec. Marta Soszyńska i Ewa Gadomska – Dyrektor Departamentu Nadawców Kablowych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, omówiły nowe obowiązki nadawców w świetle tej dyrektywy dotyczące klasyfikacji kontentu, nowego podziału usług oraz rejestrów prowadzonych przez KRRiT.

ewa_gadomska

Ewa Gadomska (KRRiT)

Jak powszechnie wiadomo nowelizacja ustawy która powinna zawierać implementację tzw. dyrektywy audiowizualnej UE jest mocno spóźniona w stosunku do terminu jaki obowiązywał tj, 19 grudnia 2009 roku. Obecnie nowelizacja ustawy jest na etapie drugiego czytania w Sejmie RP i grozi nam postępowanie przed Trybunałem Komisji Europejskiej z tego powodu. Oprócz problemów czasowych nowelizacja nie ustrzegła się kolejnych. Niestety – jak stwierdziła Ewa Gadomska – w nowelizacji ustawy nie uwzględniono jednego z ważnych segmentów rynku tzn. VoD (Video on Demand) czyli usług wideo na żądanie. Ustawa dotyka operatorów w dwóch aspektach: jako nadawców i jako operatorów. Dla nadawców wprowadzono zmiany w zakresie obniżenia limitów ilości emisji programów europejskich oraz w języku polskim, a w zakresie reklam wprowadzono limit 12 minut w godzinie zegarowej nadawania. Wprowadzony został także limit przerw reklamowych podczas emisji filmów który został określony jako jedna przerwa na 45 min. emisji. Ze względu na implementację dyrektywy UE, nowelizacja przewiduje także obowiązki dla nadawców w stosunku do osób niepełnosprawnych. W zakresie operatorskim ustawa zmusza wszystkich którzy rozprowadzają programy do ich rejestracji, bez względu na technologię rozprowadzania. Konsekwencją tego jest rejestracja również tych programów które rozprowadzane są w Internecie. Do nowych obowiązków nałożonych na operatorów TVK dodany zostanie obowiązek udostępniania nagrań na wezwanie przewodniczącego Krajowej rady Radiofonii i Telewizji. Jak zapewniała Ewa Gadomska przepis ten będzie stosowany wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, wtedy gdy KRRiT nie będzie miał innych możliwości dotarcia do danego programu np. bezpośrednio u nadawcy. Przewidywany czas uchwalenia nowelizacji to ok. 1, 5 roku. Tyle czasu mają operatorzy na przygotowania.

alina_karwowska_lamparska

Dr. inż. Alina Karwowska-Lamparska
(Instytut Łączności)

andrzej_zielinski

Prof. Andrzej Zieliński (Instytut Łączności)

W panelu dyskusyjnym pt.  Telewizja Cyfrowa – teraźniejszość czy przyszłość?, dr. inż. Alina Karwowska-Lamparska z Centralnego Laboratorium Badawczego Instytutu Łączności przedstawiła krótką historię oraz kierunki rozwoju standardów kodowania i nadawania cyfrowych sygnałów telewizyjnych. Z kolei prof. Andrzej Zieliński – Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Łączności podzielił się ze słuchaczami szerszą refleksją na temat sensu wprowadzania naziemnej telewizji cyfrowej.  W wyniku czterech lat opóźnienia  w procesie cyfryzacji nadawania sygnału telewizyjnego oraz faktu, że obecnie ponad 2/3 odbiorców telewizji ma już dostęp do telewizji cyfrowej poprzez platformy satelitarne i operatorów kablowych, sens tak ogromnych wydatków na zaledwie 2-3,5 mln potencjalnych odbiorców jest wysoce problematyczny – konkludował prof. Zieliński. W dodatku na horyzoncie pojawiają się nowe techniki przekazu telewizji przez Internet. Chociaż w Polsce jeszcze przez kilka najbliższych lat nie będzie on konkurentem dla platform satelitarnych i operatorów kablowych ze względu na niedorozwój infrastruktury szerokopasmowej.

Ogromnym zainteresowaniem podczas konferencji cieszyły się warsztaty dla Operatorów Kablowych pt. Skuteczność i satysfakcja lidera w biznesie – siła moja i mojej firmy zorganizowane przez Discovery Polska. Wykład prowadził Dariusz Duma – założyciel i prezes zarządu CHILTERN Consultancy International Polska. Trener w zakresie sprzedaży, zarządzania sprzedażą i komunikacji.

Po intensywnym dniu, pierwszy, merytoryczny dzień konferencji zakończyła Mazurska Noc Jazzowa w trakcie której telewizja FOX przygotowała konkurs karaoke.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się wykładem pt. Optymalne formy prowadzenia działalności, sposoby przekształcania podmiotów gospodarczych prowadzonym przez Mec. Tomasza Krześniaka. Ze względu na fakt iż, spora część mniejszych operatorów sieci kablowych prowadzi działalność w formie spółek cywilnych lub własnej działalności gospodarczej, podczas wykładu przedstawione zostały wady i zalety różnych form powadzenia działalności oraz najkorzystniejsze sposoby przekształceń form prawnych.

Kolejnym, ważnym tematem z punktu widzenia operatorów kablowych była dyskusja pt.  Informacja – złoto XXI wieku. Ochrona informacji niejawnych, danych telekomunikacyjnych, danych osobowych, tajemnicy przedsiębiorcy. Moderator – Andrzej Fudala oraz Jacek Matyszczak – Dyrektor Departamentu Spraw Obronnych Urzędu Komunikacji Elektronicznej omawiali problematykę związana z wypełnianiem przez operatorów wymogów ustawy o retencji danych oraz zasadach ich udostępniania organom do tego powołanym. Problem ten jest szczególnie ważny ponieważ obecnie tylko ok 10 proc. operatorów spełnia wymogi przepisów regulujących te zagadnienia.

Popołudniowa część drugiego dnia konferencji była poświęcona prezentacjom firm oferujących usługi, sprzęt i technologie dedykowane operatorom kablowym.

Na zakończenie konferencji w imieniu organizatorów Arkadiusz Taciak i Mariusz Wargocki podziękowali wszystkim uczestnikom i zaproszonym gościom oraz zaproponowali kontynuację dyskusji w celu rozwiązywania problemów nurtujących środowisko w ramach Niezależnej Grupy Operatorów oraz kolejnych spotkań konferencyjnych. ◊