HP zaprezentował nowy program branżowy obejmujący platformę serwerową, laboratoria dla klientów i sieć partnerów. Elementy te mają pomóc klientom znacznie ograniczyć złożoność infrastruktury, zużycie energii i koszty.
Nowy program HP – o nazwie Project Moonshot, zaprojektowany w oparciu o infrastrukturę konwergentną HP, umożliwia współdzielenie zasobów – takich jak pamięć masowa, sieci, narzędzia do zarządzania czy systemy zasilania i chłodzenia – w środowisku obejmującym tysiące serwerów. Program toruje drogę dla energooszczędnych rozwiązań obliczeniowych przyszłości, stworzonych z myślą o rozwijających się środowiskach sieciowych, chmurach obliczeniowych i przetwarzaniu na skalę masową.
Zadaniem programu Project Moonshot jest przyspieszenie rozwoju energooszczędnych technologii dla serwerów, a zarazem promowanie współpracy w branży, co otwiera nowe możliwości przed środowiskami obliczeniowymi działającymi w „hiperskali”, jak usługi udostępniane w chmurze i przetwarzanie na żądanie.
Dzięki temu wydajność centrów przetwarzania danych może osiągnąć nowe poziomy dla wybranych obciążeń i aplikacji. Ośrodki obliczeniowe mogą zużywać do 89 proc. mniej energii i zajmować o 94 proc. mniejsza powierzchnię, przy spadku kosztów nawet o 63proc. w stosunku do nakładów ponoszonych na utrzymanie tradycyjnych systemów serwerowych(1).
Firmom dysponującym tysiącami serwerów i udostępniającym usługi sieciowe, media społecznościowe i proste aplikacje do wyświetlania treści, inicjatywa Project Moonshot ma zapewnić większą prostotę, a zarazem wygenerować niespotykane dotąd oszczędności w dziedzinie zużycia energii, a przez to kosztów.
Program Project Moonshot bazuje na doświadczeniu zdobytym przez HP podczas opracowywania czołowych, energooszczędnych innowacji, takich jak rozwiązanie HP Data Center Smart Grid, umożliwiające klientom podwojenie lub potrojenie pojemności centrum przetwarzania danych(2), czy zaprezentowany niedawno system HP EcoPOD, który jest najwydajniejszym centrum przetwarzania danych na świecie. Infrastruktura Project Moonshot to rozszerzenie najlepszej w branży marki serwerów HP ProLiant, wyposażonych w tradycyjne procesory x86 firmy Intel i AMD, które od ponad 15 lat są najpopularniejszymi serwerami na świecie(3).
„Firmy, których środowiska obliczeniowe funkcjonują w hiperskali, stoją przed kryzysem pojemnościowym, wymagającym zasadniczych zmian na poziomie architektury” – powiedział Paul Santeler, wiceprezes i dyrektor pionu środowisk działających w hiperskali w dziale serwerów i oprogramowania zgodnego ze standardami branżowymi (Industry Standard Servers and Software) w HP. „HP ma duże doświadczenie we wdrażaniu zmian na rynku, dzięki którym nasi klienci mogą pozostać w technologicznej czołówce, zmaksymalizować swoją innowacyjność i przyspieszyć wprowadzanie na rynek nowych usług, obniżając przy tym koszty i zużycie energii”.
Uwolnienie potencjału bardzo energooszczędnych serwerów
Project Moonshot to wieloletni, wieloetapowy program, który wykorzystuje doświadczenie HP w dziedzinie rozwoju największych chmur obliczeniowych na świecie(2) i 10 lat szeroko zakrojonych badań nad energooszczędną infrastrukturą obliczeniową prowadzonych przez HP Labs, centralny ośrodek badawczy firmy.
W ramach programu Project Moonshot na nowo zaprojektowano dotychczasowe podejście do infrastruktury centrum przetwarzania danych, wykorzystując jako jej podstawę infrastrukturę konwergentną. Dzięki temu program pozwala w pełni wykorzystać możliwości nowych, bardzo energooszczędnych serwerów. Łączy zasoby w zintegrowanym środowisku, aby zdecydowanie zmniejszyć niezbędną przestrzeń, złożoność zarządzania i zużycie energii. Program obejmuje trzy kluczowe elementy, które pomogą całej branży wdrożyć przetwarzanie w hiperskali:
- HP Redstone Server Development Platform to pierwsza z serii platforma serwerowa HP, która udostępnia niezwykle energooszczędne procesory do serwerów. Pierwsze platformy wyposażono w procesory Calxeda EnergyCore™ ARM® Cortex™, przyszłe wersje systemów Redstone będą natomiast wykorzystywać procesory oparte na technologii Intel® Atom™ i innych. Platformę HP Redstone zaprojektowano z myślą o testowaniu i przeprowadzaniu dowodu poprawności koncepcji. Integruje ona w jednym stelażu ponad 2800 serwerów, co ogranicza ilość kabli i przełączników oraz konieczność stosowania urządzeń peryferyjnych, a zarazem obniża złożoność o 97 proc. (1). Pierwsze wersje platformy HP Redstone mają być dostępne w ograniczonych ilościach dla wybranych klientów w pierwszej połowie przyszłego roku.
- Laboratorium HP Discovery Lab pozwala klientom eksperymentować, testować i porównywać działanie aplikacji w systemie HP Redstone Server Development Platform i na innych energooszczędnych platformach, a także na serwerach tradycyjnych. Pierwsze laboratorium ma zostać otwarte w styczniu w Houston (USA), planowane są też dodatkowe ośrodki w Europie i Azji. Poprzez dostęp zdalny lub pracę na miejscu klienci mogą współpracować bezpośrednio z inżynierami HP i innymi firmami z branży, aby poznać korzyści z zastosowania niezwykle energooszczędnych serwerów do obsługi ich konkretnych potrzeb w dziedzinie aplikacji.
- HP Pathfinder Program, część programu partnerskiego HP AllianceONE, pozwoli klientom lepiej poznać nowe elementy całego centrum przetwarzania danych. Zachęca też do opracowywania rozwiązań dla infrastruktury Project Moonshot w ramach otwartych standardów branżowych. W programie uczestniczą niezależni producenci oprogramowania — partnerzy w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, pamięci masowej i sieci, którzy wniosą do niego swoje doświadczenie w zakresie sprzętu, oprogramowania i technologii. Do pierwszych uczestników mają należeć AMD, ARM Holdings, Calxeda, Canonical i Red Hat, a w miarę rozwoju programu będą dołączać kolejne firmy.
„Ilość danych przetwarzanych na rynkach finansowych rośnie niezwykle szybko. Tradycyjne architektury oparte na skalowaniu w pionie i poziomie nie potrafią sprostać rosnącym potrzebom, nie powodując zarazem olbrzymiego wzrostu kosztów i zużycia energii” – powiedział Niall Dalton, dyrektor ds. handlu błyskawicznego w firmie Cantor Fitzgerald, która obecnie testuje nową technologię. „HP proponuje podejście całościowe, które pozwala rozwiązać ten problem i uzyskać niedostępne dotąd oszczędności w zakresie zużycia energii i kosztów dla działających na dużą skalę przyszłościowych aplikacji wymagających intensywnego przetwarzania danych”.
Więcej informacji na temat programu Project Moonshot można znaleźć w dostępnym online zestawie dla prasy pod adresem www.hp.com/go/MoonshotInfrastructure oraz na www.hp.com/go/moonshot.
Infrastruktura konwergentna HP to kluczowy element koncepcji Instant-On Enterprise. Obecnie firmy są w ciągłym kontakcie ze światem, wobec czego przedsiębiorstwa realizujące koncepcję Instant-On Enterprise wykorzystują technologie we wszystkich obszarach swojej działalności. Dzięki temu mogą natychmiast udostępniać wszelkie informacje, jakich potrzebują ich klienci, pracownicy, partnerzy czy obywatele.
W dniach 29 listopada – 1 grudnia w Wiedniu odbędzie się nowa konferencja dla klientów HP o nazwie HP DISCOVER. Jej uczestnicy dowiedzą się, jak rozpocząć wdrażanie koncepcji Instant-On Enterprise w swoich firmach.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(1) Na podstawie wewnętrznych testów i obliczeń HP przeprowadzonych w środowisku laboratoryjnym.
(2) Na podstawie wewnętrznych danych HP.
(3) IDC, „Q2 ‘11 Worldwide Server Tracker”, 24 sierpnia 2011 r.