INFOTEL

www_technologie

Firma Alcatel-Lucent wprowadza nowe technologie odpowiadające rosnącemu zapotrzebowaniu na sieci definiowane przez oprogramowanie (SDN – z ang. Software Defined Network). Zainteresowanie sieciami SDN, będące wyraźnym trendem rynkowym w segmencie przedsiębiorstw, to efekt coraz większej mobilności pracowników oraz trudności w zarządzaniu siecią wynikających z postępującej wirtualizacji centrów danych.

Zastosowanie architektury sieciowej typu SDN umożliwia przedsiębiorstwom programowanie sieci, sterowanie ruchem, a także kontrolę i modyfikację aplikacji w tych sieciach. Dodając zwiększone możliwości programowania, rozpoznawania aplikacji oraz kompleksową widoczność w sieci do rozwiązania AFN (Application Fluent Network), Alcatel-Lucent oferuje sieć SDN dla przedsiębiorstw, która wykracza poza podstawowe rozpoznawanie aplikacji działających w sieci i zapewnia automatyczne modyfikacje w czasie rzeczywistym.

Cloud

Podejście firmy Alcatel-Lucent do sieci SDN polegające na dostosowywaniu się sieci do potrzeb aplikacji (Application Fluent) zostało rozszerzone na całą sieć przedsiębiorstwa. Dzięki temu rozwiązanie wychodzi poza podstawową konfigurację sieciową, co zwiększa jakość użytkowania. Korzystając z tej strategii, średnie i duże przedsiębiorstwa uzyskają dostęp do rozwiązań o wysokim stopniu automatyzacji, które są jednocześnie łatwe w obsłudze, skalowalne i kompatybilne z istniejącymi sieciami.

Mark Fabbi, wiceprezes i ceniony analityk firmy Gartner, wyjaśnia: „W pierwszych zastosowaniach sieci SDN kładziono nacisk głównie na automatyzację, której celem było usunięcie warstwy pośredniej obsługiwanej przez użytkowników, wymaganej dotąd do zmiany konfiguracji sieci w związku z dodawaniem, przenoszeniem i modyfikacją wdrożeń wirtualnych maszyn. Dużo bardziej korzystne będą jednak nowe zastosowania SDN koncentrujące się na wygodzie użytkowania oraz usprawnieniach operacyjnych, spełniających obietnicę sieci korporacyjnej dostosowującej się do potrzeb aplikacji”.

CandIT Media, belgijska firma będąca liderem w sektorze mediów cyfrowych, jest pierwszym klientem, który sprawdzi w praktyce podejście Application Fluent firmy Alcatel-Lucent w korporacyjnej sieci SDN. CandIT Media opracowuje autorskie rozwiązania związane z produkcją mediów cyfrowych, spełniające wymagania w zakresie magazynowania dużych ilości danych oraz przesyłania plików w czasie rzeczywistym. Wykorzystując przełączniki OmniSwitch 6900, firma stworzyła sieć cyfrową „rozpoznającą treść”, służącą do dynamicznej obsługi szczytów natężenia ruchu typowych dla przepływów danych. Oprócz zwiększenia jakości użytkowania swoich rozwiązań, firma CandIT Media może je teraz oferować klientom w niższych cenach, dzięki większej wydajności przesyłania dużych plików.

Luc Andries, dyrektor ds. technicznych w firmie dyrektor ds. technicznych firmy CandIT Media, potwierdza: „Duże obciążenia sieci, z którymi pracujemy, mają wybuchowy charakter, dlatego przełączniki ethernetowe nie są optymalne do przesyłania tego rodzaju danych. Dzięki zastosowaniu standardowego sprzętu i przełączników Alcatel-Lucent OmniSwitch 6900 udało nam się znacznie poprawić jakość usługi poprzez optymalną regulację przesyłania treści, co zaowocowało także zwiększeniem wydajności fizycznych elementów sieci”.

 

Strategia firmy Alcatel-Lucent dotycząca sieci SDN dla przedsiębiorstw rozszerzona o certyfikację VMware

OmniVista 2500 Virtual Machine Manager, menedżer maszyn wirtualnych firmy Alcatel-Lucent, posiada obecnie certyfikat zgodności z produktami VMware — VMware Ready™, który odgrywa istotną rolę w zapewnieniu zwiększonych możliwości programowania w sieci SDN. OmniVista 2500 Virtual Machine Manager gwarantuje dostęp do informacji o sieci centrów danych przedsiębiorstwa oraz lokalizacji komponentów wirtualnych w obrębie sieci, na przykład maszyn wirtualnych, w czasie rzeczywistym oraz w ujęciu historycznym. Widoczność zarówno sieci, jak i wirtualnych aplikacji, połączona z możliwością dostarczania zasobów i zarządzania nimi, pozwala na automatyczne dostosowywanie się sieci do zmian w zwirtualizowanym obciążeniu w obrębie poszczególnych centrów danych oraz pomiędzy nimi.

 

Sieć dostosowująca się do potrzeb aplikacji firmy Alcatel-Lucent oraz jej udoskonalenia dotyczące sieci SDN dla przedsiębiorstw

Technologia Application Fluent Network umożliwia automatyczne dostosowywanie i optymalizację całej infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa w celu zapewnienia niezawodnej obsługi aplikacji działających w czasie rzeczywistym w sieci lokalnej, centrach danych oraz w sieci rozległej. Automatyzacja jest niezbędna w firmach każdej wielkości, aby mogły sprostać wymaganiom związanym z bezpiecznym dostarczaniem pracownikom zwirtualizowanych aplikacji o kluczowym znaczeniu za pośrednictwem sieci o wysokiej wydajności, niezależnie od tego, z jakiego miejsca pracownicy uzyskują dostęp do tych aplikacji.

Sieć dostosowująca się do potrzeb aplikacji firmy Alcatel-Lucent http://www.citrix.com/ready, zbudowana na bazie platformy OmniSwitch, wykrywa zwirtualizowane aplikacje i stosuje wobec nich ustawienia w oparciu o profile. Dzięki temu automatycznie dostosowuje się do zwirtualizowanego ruchu, np. wirtualnych komputerów biurkowych, aby spełnić wymagania dotyczące jakości usług. Takie rozwiązanie pozwala na zestawianie ustawień poszczególnych użytkowników oraz typów używanych urządzeń i aplikacji z informacjami o całej sieci na potrzeby dynamicznego dopasowywania priorytetu dostępu do sieci i alokacji przepustowości w celu zapewnienia wymaganych poziomów usług.

W pierwszej połowie 2013 roku technologia sieci dostosowujących się do potrzeb aplikacji zostanie wzbogacona o następujące elementy:

  • zwiększone możliwości programowania dzięki zestawowi interfejsów RESTful umożliwiających komunikowanie się aplikacji, zewnętrznych sterowników oraz platform aranżacyjnych, takich jak OpenStack i CloudStack, z platformą Alcatel-Lucent OmniSwitch, zapewniających lepszą aranżację i optymalizację dostarczania aplikacji;
  • większy stopień rozpoznawania aplikacji w sieci dzięki profilom aplikacji oraz nowe funkcje analizy wydajności aplikacji łączności uruchamianych na maszynach wirtualnychj, umożliwiające optymalne dopasowanie parametrów sieciowych  dotyczących aplikacji i reagowanie na zmieniające się potrzeby w  czasie rzeczywistym;
  • ulepszone globalne monitorowanie i sterowanie dzięki dodaniu funkcji „podłącz i pracuj” (ang. plug-n-play), która umożliwia identyfikację i automatyczne uruchamianie usług na każdym  urządzeniu w sieci, co usprawnia proces podejmowania decyzji na poziomie węzła sieci.

Więcej informacji o wizji Alcatela-Lucenta dotyczącej sieci SDN dla przedsiębiorstw można znaleźć na stronach internetowych firmy: http://bit.ly/ALUE_SDN. ◊