Firma Alcatel-Lucent poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowego przełącznika, który stanowi punkt wyjścia do rozbudowy centrów przetwarzania danych w przedsiębiorstwach. Rozwiązanie zapewnia kompletną matrycę przełączającą, która umożliwia rozbudowę centrum przetwarzania danych, dzięki wirtualizacji sieci i nowatorskiej architekturze kratowej (mesh). Umożliwia to ograniczenie kosztów i pozwala przedsiębiorstwom lepiej wykorzystać posiadane zasoby informatyczne. Pozwala też zoptymalizować proces udostępniania aplikacji z uwzględnieniem potrzeb wielu pracowników przebywających w różnych ośrodkach i korzystających z różnych urządzeń.

Przełącznik OS6900-X40-RT

Wykorzystując wysoką skalowalność, małe opóźnienia i niskie zużycie energii, przedsiębiorstwa mogą odejść od kosztownego modelu informatycznego typu klient-serwer. Pozwala na to zarządzanie aplikacjami jako usługą w różnych ty- pach centrów przetwarzania danych, na przykład w prywatnych chmurach obliczeniowych obsługujących wiele ośrodków, dedykowanych wirtualnych centrach przetwarzania danych obsługujących oddziały lub grupy robocze oraz hybrydowych infrastrukturach typu cloud, które mogą zawierać rozwiązania usługodawców. Rozwiązanie to ułatwi przedsiębiorstwom korzystanie z oferty usługodawców w modelu chmury, co zwiększa obszar jego zastosowań i wartość biznesową.

Schemat kapsuły (pod) i konstrukcji kratowej (mesh)

Infrastruktura sieciowa staje się coraz bardziej złożona, ponieważ od przedsiębiorstw wymaga się obsługi nowych aplikacji i urządzeń, wirtualnych centrów przetwarzania danych i środowisk przetwarzania w chmurze – powiedział Zeus Kerravala, wiceprezes i analityk z firmy Yankee Group. – Przedsiębiorstwa potrzebują infrastruktury, która umożliwia monitorowanie i dostarczanie tych aplikacji w czasie rzeczywistym tak, jakby były one usługą – przy mniejszych opóźnieniach i z zapewnieniem większego komfortu użytkownika.

Opisywany przełącznik, przeznaczony do centrum przetwarzania danych, zapewnia dwa nowatorskie rozwiązania w dziedzinie architektury: konstrukcję kratową i kapsuły (pod). Rozwój wirtualizacji w centrach przetwarzana danych i środowiskach przetwarzania w chmurze wymaga od przedsiębiorstw optymalizacji ruchu sieciowego pomiędzy serwerami przy jednoczesnym dążeniu do obniżania kosztów. Kapsułowa architektura Alcatela-Lucenta spełnia te wymagania, dzięki nowemu przełącznikowi LAN Alcatel-Lucent OmniSwitch™ 6900. Zapewnia on dużą gęstość upakowania, która umożliwia przedsiębiorstwom podłączanie przełączników top-of-rack bez konieczności obsługi ruchu pomiędzy serwerami przez przełączniki sieci rdzeniowej. Urządzenie udostępnia maksymalnie 240 portów 10 G, dostępnych dla serwerów.

Architektura kratowa Alcatela-Lucenta, zapewniająca możliwość łączenia „kapsuł” centrów przetwarzania danych pomiędzy wieloma lokalizacjami, oferuje kompletną matrycę przełączającą, która umożliwia zgromadzenie ponad 14000 portów 10 G serwerów przy zaledwie 2 przełącznikach sieci rdzeniowej Alcatel-Lucent OmniSwitch 10 K. W rezultacie można uzyskać opóźnienia wynoszące poniżej 5 mikrosekund oraz wysoką odporność na awarie.

Przełącznik jest zgodny z wizją sieci dostosowujących się do potrzeb aplikacji i wykorzystuje uznaną na rynku modułową obudowę LAN OmniSwitch 10 K do przełączników sieci rdzeniowej dla przedsiębiorstw, która została zaprezentowana w październiku. Oferuje profil vNP umożliwiający rejestrację priorytetów dotyczących aplikacji, udostępniania przełączników, jakości usług i wymagań w zakresie bezpieczeństwa. Profil vNP umożliwia sieci płynne rozpoznawanie i dynamiczną kontrolę elementów wymaganych do zapewnienia wydajności aplikacji, w tym automatycznego przenoszenia maszyn wirtualnych w jednej matrycy. Przedsiębiorstwa mogą odnieść korzyści w postaci uproszczonego działania i niższych kosztów.

– Rozwój wirtualizacji i środowisk przetwarzania w chmurze sprawił, że przełączniki do centrów przetwarzania danych stały się istotnym elementem strategii przedsiębiorstw” – powiedział Michel Emelianoff, wiceprezes i dyrektor generalny działu sieci korporacyjnych Alcatela-Lucenta. – Realizujemy wizję dotyczącą sieci dostosowujących się do potrzeb aplikacji. Nowy przełącznik przeznaczony do centrum przetwarzania danych umożliwia przedsiębiorstwom konfigurowanie prywatnych chmur obliczeniowych i łatwe wykorzystywanie usług dostępnych w publicznych środowiskach typu cloud w celu zapewnienia optymalnego komfortu obsługi aplikacji.

Rozwiązanie Alcatel-Lucent do przełączania przeznaczone do centrów przetwarzania danych

Przełącznik do centrów przetwarzania danych zapewnia możliwość łączenia dowolnych portów 10 Gigabit Ethernet (GigE), jest gotowy do obsługi technologii 40/100 GigE iFiber Channel over Ethernet (FCoE) oraz wykorzystuje technologię Shortest Path Bridging (SPB). Rozwiązania dla centrów przetwarzania danych obejmują:

  • nowy stakowalny przełącznik LAN z serii OmniSwitch 6900 jako przełącznik top-of-rack 10G do serwerów 10 GigE;
  • nowe rozwiązanie OmniVista™ 2500 Virtual Machine Manager, które zapewnia funkcję automatyzacji mobilności i śledzenia maszyn wirtualnych oraz integrację ze standardowymi hiperwizorami;
  • nowy stakowalny przełącznik LAN z serii OmniSwitch 6850E jako przełącznik top-of-rack do serwerów 1GigE;
  • duży modularny przełącznik LAN OmniSwitch 10K przeznaczony do obsługi warstwy rdzeniowej centrów przetwarzania danych;
  • profil Alcatel-Lucent Virtual Network Profile (vNP), umożliwiający zarządzanie aplikacjami jak usługami za pomocą zautomatyzowanych mechanizmów sterowania;
  • pakiet do zarządzania wydajnością Alcatel-Lucent VitalSuite™, który zapewnia większą widoczność wydajności aplikacji i sieci oraz kompleksowe monitorowanie wydajności pod kątem zgodności z poziomem usług w celu spełnienia standardów w zakresie komfortu obsługi.

Nowy stakowalny przełącznik LAN Alcatel-Lucent OmniSwitch 6900

Nowy stakowalny przełącznik LAN OmniSwitch 6900 firmy Alcatel-Lucent to zapewniające dużą gęstość upakowania urządzenie z portami 10 GigE, które może zostać umieszczone w centrach przetwarzania danych w konfiguracji top-of-rack lub end-of-row. Ponadto rozwiązanie można wdrożyć jako przełącznik małej sieci rdzeniowej lub jako tradycyjny przełącznik w warstwie agregacji w obudowie 1RU. Urządzenie zapewnia wysoką wydajność maksymalnie 64 portów 10 GigE, wysoki poziom nadmiarowości sprzętowej, chłodzenie od przodu do tyłu, zużycie energii poniżej 3,5 W na jeden port 10 GigE, a także opóźnienie poniżej jednej mikrosekundy. Modułowa konstrukcja obsługuje łącza uplink 40 GigE oraz moduły interfejsu Fiber Channel. Przełącznik OmniSwitch 6900 będzie dostępny od lipca.

Nowe rozwiązanie Alcatel-Lucent OmniVista 2500 Virtual Machine Manager

Nowy Alcatel-Lucent OmniVista 2500 Virtual Machine Manager (VMM), jeden z elementów systemu OmniVista Network Management System, umożliwia rozwiązanie problemów dotyczących zarządzania siecią i związanych z wirtualizacją aplikacji oraz mobilnością maszyn wirtualnych w centrach przetwarzania danych, a także oferuje funkcje śledzenia i widoczności. OmniVista 2500 VMM przygotowuje i pomaga w realizacji wszystkich wymaganych zmian w obsłudze sieci, związanych ze zmianami dotyczącymi maszyn wirtualnych oraz zapewnia ich automatyzację, bez dodatkowego komplikowania infrastruktury. Automatyzacja umożliwia znaczne ograniczenie kosztów ogólnych pochodzących od czasu i nakładu pracy przeznaczonego na dodawanie/przenoszenie/zmianę maszyn wirtualnych w centrum przetwarzania danych. Rozwiązanie OmniVista 2500 VMM będzie dostępne od lipca. ◊