Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników przedstawiającą osiągnięcia UE i państw członkowskich w zakresie realizacji celów uzgodnionych w ramach Europejskiej agendy cyfrowej w pierwszym roku jej istnienia. Zgodnie ze swoim zobowiązaniem dotyczącym strategii otwartych danych, Komisja Europejska upubliczniła w Internecie wszystkie zbiory danych i statystyki tablicy wyników, umożliwiając każdemu przeprowadzenie własnej analizy i wyciągnięcie z niej wniosków. Ogólne postępy osiągnięte w pierwszym roku obowiązywania agendy cyfrowej są zadowalające, przede wszystkim w zakresie korzystania z Internetu (65 proc. populacji UE).

Inne wyniki jednak rozczarowują, w szczególności w odniesieniu do celu zakładającego rozwój bardzo szybkich sieci szerokopasmowych stanowiącego jeden z kluczowych celów agendy cyfrowej, mimo odnotowania postępów w modernizacji istniejących sieci kablowych i sieci z przewodów miedzianych.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową, Neelie Kroes, powiedziała: – Już rok po opublikowaniu agendy cyfrowej widzę postępy. Jednak aby maksymalnie wykorzystać potencjał agendy w zakresie utrzymywania konkurencyjności Europy, promowania innowacyjności, zwiększania liczby nowych miejsc pracy i tworzenia dobrobytu, państwa członkowskie, przemysł, społeczeństwo obywatelskie i Komisja muszą podjąć bardziej energiczne działania. Pragnę wszystkim przypomnieć o ogromnych długoterminowych korzyściach zdecydowanego podjęcia działań już teraz, zwłaszcza w dziedzinie szybkiego Internetu.

W agendzie cyfrowej UE zobowiązała się do przeprowadzenia 101 konkretnych działań (Komisja otrzymała 78 z nich, z czego 31 to wnioski prawne, natomiast 23 działania realizują państwa członkowskie) które wspólnie przyczynią się do wzrostu inwestycji i korzystania z technologii cyfrowych. Ogółem zakończono już 11 działań przewidzianych w Europejskiej agendzie cyfrowej, sześć działań, których termin ukończenia przypadał na 2010 r., jest opóźnionych, natomiast pozostałe przebiegają w dużej mierze zgodnie z harmonogramem.

W ramach 13 kluczowych celów określających skuteczność działania osiągnięto:

  • zadowalające postępy w zakresie regularnego korzystania z Internetu, zakupów online, administracji elektronicznej oraz energooszczędnego oświetlenia;
  • nierównomierne postępy w zakresie dostępności łączy szerokopasmowych i popytu na nie;
  • niezadowalające postępy w zakresie transgranicznych transakcji handlowych, obecności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Internecie, opłat roamingowych oraz nakładów instytucji publicznych na badania w dziedzinie teleinformatyki.

Znaczenie danych zawartych w tablicy wyników będzie przedmiotem dyskusji, jaka odbędzie się w Brukseli w dniach 16 -17 czerwca na zgromadzeniu agendy cyfrowej.

W tabeli wyników widać zadowalające postępy w następujących dziedzinach:

  • Regularne korzystanie z Internetu: Liczba mieszkańców UE korzystających z Internetu wzrosła gwałtownie i wynosi obecnie 65 proc. całej populacji (celem jest osiągniecie pułapu 75 proc. do 2015 r.). Odsetek internautów należących do grup znajdujących się w trudnej sytuacji, na przykład osób o niższym poziomie wykształcenia i osób starszych, wzrósł z 42 proc. do 48 proc. W związku z tym do 2015 r. uda się prawdopodobnie osiągnąć cel polegający na zwiększeniu liczby użytkowników Internetu z tych grup do 60 proc. Odsetek osób niekorzystających z Internetu wynosił poprzednio 30 proc, natomiast obecnie osoby takie stanowią jedynie 26 proc. populacji.
  • Zakupy w Internecie: Już 40 proc. obywateli UE robi zakupy w Internecie, w tym 57 proc. wszystkich użytkowników Internetu. Ponad połowa ludności w 8 krajach członkowskich UE dokonuje zakupów przez Internet.
  • Administracja elektroniczna: 41 proc. obywateli korzysta z usług administracji elektronicznej, a połowa z nich wypełnia formularze poprzez Internet. Plan działań na rzecz administracji elektronicznej powinien przyczynić się do realizacji celu polegającego na zwiększeniu do 2015 r. poziomu korzystania z usług administracji elektronicznej przez obywateli Unii do 50 proc. oraz do 80 proc. przez przedsiębiorstwa.
  • Promowanie energooszczędnego oświetlenia: Oświetlenie półprzewodnikowe zwiększyło w 2010 r. swój udział w rynku do 6,2 proc. (z 1,7 proc. w 2009 r.), co oznacza zadowalające postępy w zakresie zmniejszenia zużycia energii na oświetlenie o 20 proc. do roku 2020.

Nierównomierne postępy w następujących dziedzinach:

  • Dostępność łączy szerokopasmowych oraz popyt na nie: Dostęp do podstawowej infrastruktury szerokopasmowej zwiększył się nawet na obszarach oddalonych. Jednak bardzo szybkie łącza szerokopasmowe są obecnie dostępne i wykorzystywane jedynie na kilku (przeważnie miejskich) obszarach. Komisja współpracuje z państwami członkowskimi w celu wdrożenia strategii dotyczącej zapewnienia każdemu Europejczykowi do 2013 r. dostępu do podstawowego Internetu szerokopasmowego, a do 2020 roku dostęp do bardzo szybkiego Internetu szerokopasmowego.

Niedostateczne postępy w następujących dziedzinach:

  • Transgraniczne transakcje handlowe dokonywane w środowisku internetowym: W 2010 r. odnotowano bardzo niski wzrost poziomu takich transakcji - z 8,1 do 8,8 proc. Zgodnie z celem wytyczonym w agendzie cyfrowej do 2015 r., 20 proc. obywateli powinno dokonywać transgranicznych zakupów za pomocą Internetu. Komisja zamierza zająć się wspomnianą kwestią oraz innymi przeszkodami hamującymi rozwój jednolitego rynku cyfrowego w komunikacie dotyczącym dyrektywy o handlu elektronicznym, który zostanie niebawem opublikowany.
  • Obecność małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Internecie: Coraz więcej, bo aż 26 proc. MŚP kupuje w Internecie, ale jedynie 13 proc. z nich sprzedaje swoje produkty lub usługi w Internecie (odsetek sprzedających zwiększył się o dwa punkty procentowe od zeszłego roku).
  • Opłaty roamingowe: Ceny rozmów w roamingu zmniejszyły się o 1,5 eurocenta w 2010 r., jednak nadal są one trzy razy droższe niż rozmowy krajowe. Celem agendy cyfrowej jest całkowite zniesienie różnicy cenowej między rozmowami krajowymi a rozmowami w roamingu do 2015 r.
  • Publiczne inwestycje w zakresie badań i rozwoju oraz innowacji w sektorze teleinformatyki: Wydatki władz publicznych na ten cel nie przekraczały 5,7 mld poziomu bazowego z zeszłego roku. Aby zgodnie z założonym celem do 2020 r. kwota przeznaczona na inwestycje w tym zakresie wyniosła 11 mld, konieczne będzie osiągnięcie rocznego wzrostu w wysokości 6 proc.

Czy Komisja realizuje wyznaczone cele?

Postępy w realizacji 101 działań agendy cyfrowej są zadowalające. Zakończono prawie 10 proc. działań, 80 proc. z nich jest w trakcie realizacji, natomiast wdrożenie pozostałych 10 proc. opóźnia się.

Kontekst

Tablica wyników obejmuje okres od maja 2010 r. do maja 2011 r. Towarzyszy jej seria sprawozdań zamieszczonych w Internecie, dotyczących konkretnych aspektów agendy cyfrowej, takich jak administracja elektroniczna czy zaufanie i bezpieczeństwo w sieci. Tablica wyników obejmuje dane i analizy zamieszczane w rocznym sprawozdaniu Komisji Europejskiej na temat jednolitego rynku usług łączności elektronicznej. ◊