Komisarze UE omówili nowy system, który ma działać zgodnie z tzw. zasadą uczciwego korzystania, i postanowili, że konsumenci korzystający ze swoich urządzeń przenośnych za granicą nie powinni podlegać ograniczeniom czasowym ani ilościowym. Jednocześnie nowy system przewiduje solidne zabezpieczenia chroniące operatorów przed ewentualnymi nadużyciami.
Nowy system opierał się będzie na tym, w którym kraju konsument zamieszkuje lub z którym z krajów UE jest trwale związany (na przykład ponieważ często oraz przez dłuższy okres przebywa w kraju, gdzie usługi świadczy określony operator telefonii komórkowej).
Wśród osób trwale związanych z określonymi krajami znajdują się na przykład osoby codziennie przekraczające granicę w drodze do pracy, emigranci, którzy często odwiedzają kraj rodzinny, oraz studenci programu Erasmus. Europejczycy będą mogli telefonować, esemesować i korzystać z internetu za pomocą urządzeń mobilnych podczas pobytu w innym kraju UE po cenach krajowych, jak również będą mieli dostęp do innych elementów swojego abonamentu (np. dostępnego co miesiąc pakietu danych).
Jednocześnie nowe przepisy pozwolą operatorom na sprawdzanie sposobów użytkowania, aby uniknąć nadużyć mechanizmu „Roam like at home” (czyli świadczenia usług roamingu po cenach usług krajowych). Niepełna lista kryteriów:
- niewielka aktywność krajowa w porównaniu z aktywnością na roamingu,
- długi okres nieaktywności karty SIM użytkowanej głównie, a nawet wyłącznie, na roamingu,
- abonament i korzystanie kolejno z wielu kart SIM przez tego samego konsumenta w ramach roamingu.
W razie wzrostu cen na konkretnych rynkach lub innych okoliczności wpływających negatywnie na sytuację konsumentów krajowych operatorzy będę mogli wystąpić z systemu „Roam like at home”, dzięki czemu, o ile wyrazi na to zgodę krajowy organ regulacyjny, będą mogli tymczasowo naliczać niewielkie opłaty (0,04 euro/min za połączenia, 0,01 euro za SMS i 0,0085 euro/MB za transfer danych). W tym celu operatorzy będą musieli udowodnić, że system „Roam like at home” stanowi zagrożenie dla ich systemu naliczania opłat krajowych.
Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce