Komisja przedstawiła wniosek dotyczący koordynacji wykorzystania pasma 700 MHz na potrzeby usług mobilnych. Działanie to poprawi dostęp do internetu wszystkich Europejczyków i przyczyni się do rozwoju usług transgranicznych.

Częstotliwości radiowe nie znają granic: aby uniknąć zakłóceń oraz zapewnić na całym kontynencie funkcjonowanie nowatorskich usług, takich jak inteligentne samochody czy zdalna opieka zdrowotna, wykorzystywanie widma należy poddać ściślejszej koordynacji na szczeblu unijnym. UE musi również zaspokoić rosnący popyt na mobilne usługi szerokopasmowe. Do 2020 r. przepływ danych w sieciach internetu mobilnego wzrośnie niemal ośmiokrotnie. Dzisiaj Komisja wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. W ramach swojej strategii na rzecz utworzenia jednolitego rynku cyfrowego Komisja proponuje zrównoważone, długofalowe podejście do wykorzystywania pasma ultrawysokich częstotliwości (UHF) (470–790 MHz). Obecnie pasmo to jest wykorzystywane głównie na potrzeby telewizyjnych usług nadawczych. We wniosku przewiduje się udostępnienie do 2020 r. większej liczby częstotliwości w paśmie 700 MHz (694–790 MHz) na potrzeby usług mobilnych. Pasmo to nadaje się idealnie do dostarczania wysokiej jakości usług dostępu do internetu, niezależnie od miejsca pobytu użytkowników – czy to w dużym ośrodku miejskim, na terenach wiejskich, czy też na autostradzie. Pasmo częstotliwości poniżej 700 MHz (470–694 MHz) pozostanie dostępne, w pierwszej kolejności, na potrzeby usług audiowizualnych. Przyjęte podejście zapewni Europejczykom dostęp do kreatywnych treści na (coraz bardziej popularnych) tabletach i smartfonach, a także za pośrednictwem tradycyjnych usług telewizyjnych. Dzisiejszy wniosek jest również zgodny z najnowszymi międzynarodowymi umowami dotyczącymi wykorzystania pasma UHF, w tym pasma 700 MHz.

Wniosek obejmuje dwa główne elementy:

  • jeśli chodzi o pasmo 700 MHz – wspólny harmonogram prowadzący do faktycznego udostępnienia tego pasma na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych zgodnie ze zharmonizowanymi warunkami technicznymi oraz środki mające na celu skoordynowanie działań prowadzących do tej zmiany;
  • jeśli chodzi o pasmo poniżej 700 MHz – jako priorytet w długim okresie przyjęto dostarczanie audiowizualnych usług medialnych masowemu odbiorcy; przyjęto także elastyczne podejście w kwestii przeznaczenia widma na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej (DTT), uwzględniające różne stopnie wykorzystania w państwach członkowskich.

Przedstawiony dzisiaj wniosek ułatwi prace nad innowacyjnymi urządzeniami i usługami w UE oraz obniży ich koszty: zniknie konieczność zmieniania pasm częstotliwości oraz dostosowywania się do rozbieżnych wymogów krajowych.

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce